Olasz titkosszolgálat: Húszezer migráns áll készen az indulásra Észak-Afrikából

2020. június 08. 15:57

Spanyolország, Görögország, Málta, Ciprus és Olaszország újabb felhívást intézett az Európai Unióhoz az érkezők szétosztását szorgalmazva.

2020. június 08. 15:57

A helyi sajtó által idézett titkosszolgálati források szerint a húszezer ember Líbiában és Tunéziában vár az indulásra. Az Aise szakértői folyamatos mozgást érzékelnek az észak-afrikai országokban. A koronavírus-járvány miatti Európában elrendelt határzár Líbiából Tunézia irányába mozdította el az emberkereskedők útvonalait, de a vészhelyzet vége után az emberekkel teli hajók és csónakok ismét Líbiából kelhetnének útra a tengeren. Mint rámutattak, a Földközi-tengeren kutatási és mentési tevékenységet folytató civil szervezetek hajói is ismét a líbiai partok felé indultak el.

A Corriere della Sera napilap úgy tudja, az olasz belügyminisztérium szerint Líbia az ellenőrzés lazításával ismételten nyomást akar gyakorolni Olaszországra és Európára. Nem véletlen, hogy Luciana Lamorgese belügyminiszter Tripolival és Tunisszal is egyeztetést kezdett a szóban forgó partszakaszok ellenőrzésének szigorítása érdekében. A líbiai nemzeti egységkormány további eszközöket és anyagi támogatást kért Rómától. Év eleje óta több mint 5400-an érkeztek a dél-olasz partokra a tavaly ugyanezen időszakban mért valamivel kevesebb mint kétezerhez képest. Az idén érkezők között 818 volt a tunéziai. Több mint kétszeresére nőtt az érkezők száma annak ellenére, hogy Olaszország a járványhelyzet miatt április 7-től lezárta kikötőit. A migránsok majdnem kivétel nélkül Tunéziából indultak el, ahova Líbiából jutottak el. Az érkezők többsége közép-afrikai volt, a tunéziaiak nagy része pedig gazdasági bevándorló vagy olyan személy, aki a tunéziai igazságszolgáltatás elől menekült át Európába.

Spanyolország, Görögország, Málta, Ciprus és Olaszország újabb felhívást intézett az Európai Unióhoz az érkezők szétosztását szorgalmazva.

Az első európai érkezési állomásnak tartott Lampedusa polgármestere, Salvatore Martello a Verita című konzervatív újságnak tarthatatlannak nevezte a helyzetet. Szerinte a szigeten pattanásig feszült a helyzet és egyfajta „világvége hangulat” uralkodik. Az utóbbi napokban ismeretlen tettesek vásznakkal beborították az Európa kapuja elnevezésű, 2008-ban állított műalkotást, amelyet a befogadás jelképeként emeltek. Majd ezután felgyújtottak mintegy ötven, Lampedusa partjain üresen sorakozó „migránshajót”.

Salvini: A kormány veszélybe sodorja Olaszországot

Sajtóértesülések szerint az Olaszországban tartózkodási engedély nélküli bevándorlók közül eddig 9200-an kérelmezték helyzetük jogi rendezését. A római kormány június elsejétől adott lehetőséget erre, és mintegy 200 ezer ember jelentkezését várta július közepéig. A cél mindenekelőtt az agrárszektorban eddig feketén dolgozók helyzetének rendezése volt.

Matteo Salvini, a bevándorlásellenes Liga párt vezetője közösségi oldalán azt írta, hogy a kormány veszélybe sodorja Olaszországot. „A titkosszolgálat migrációs invázió veszélyére figyelmeztet (...), az illegális bevándorlók helyzetének rendezése káoszba fulladt, a bűnszervezetek készen állnak papírokat adni-venni, a kikötők tárva-nyitva az NGO-k előtt, nő a befogadásra fordított kiadás” – emelte ki.

A dél-olaszországi földeken dolgozó afrikai munkások szakszervezeti vezetője, Aboubakar Soumahoro a La Repubblica baloldali napilapnak „haszontalannak” nevezte az érintett bevándorlók helyzetének ilyesféle jogi rendezését. A férfi hangsúlyozta, 100 mezőgazdasági munkásból 90 nem fog kérelmet benyújtani, és a járványt követő gazdasági válságban a munkaadók sem kívánnak majd utánuk járulékot fizetni. Az újság értesülései szerint a dél-olasz maffia 3000 és 5000 euró közötti összegért árulja a hamis munkaviszonyt bizonyító igazolásokat a tartózkodási engedélyt kérelmezni akaró bevándorlók számára.

(MTI)

Címlapképen: Európába igyekvő illegális bevándorlók a ruhájukat szárítják a máltai kormány által az elszállásolásukra bérelt turistahajók egyikén a Földközi-tengeren, mintegy 20 kilométerre a máltai partok előtt 2020. június 2-án.

Összesen 88 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Newman
2020. június 10. 19:22
Ha tudják, a Németek már vihetik is !!! CHARTERezhetik őket, sem hajózniuk, sem sétálniuk, nem kell!! HA a "spárgaszedőkkel" már működik a rendszer!???? Régóta várják ezt a fiatal, motivált munkaerőt!:) AKIKNEK MEG NEM KELL, AZOKAT NE VEGZÁLJÁK VELÜK!!!!
Vakfolt
2020. június 09. 07:53
Egy migráns, kilátástalannak ítélve az életét, leöntötte magát benzinnel és felgyújtotta magát. A gyászoló 18 tagú családnak nemzetközi segítség gyűjtést szervezünk! Eddig ötvenegy liter gyűlt össze..
szavaztam
2020. június 09. 00:22
fél afrika szivesen jönne európába... szegénység van, de ott is a barca meccseket nézik :) egyértelmüsiteni kéne h ne gyertek...
nyugalom
2020. június 08. 22:46
Megkerdezhetnek toluk, mire szamitanak? Hogy lehet az, hogy horribilis osszeget kepesek kifizetni a csempeszeknek? Abbol sokaig elhetnenek otthon. Tunak irni, olvasni? Mit igernek szerencsetleneknek? micsoda lelkiismeretlen banda, akik elveszik a penzuket, itt meg semmi nem var rajuk. Valaki fizet helyettuk? Telefon, egy szal ing, lehetne repulovel jonni, legalisan annyi penzbol! Egy europai mikr mehetne at illegalisan, sokszor itt, pl. ANGLIABA!?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!