Az ország a fejlődés és az újjáépítés felé halad – stabilitást és nyugalmat ígér az új szír miniszterelnök
Ez történik Szíriában: a megbuktatott rezsim képviselőivel is tárgyalt az átmeneti kormány vezetője, az amerikaiakat viszont ő sem szereti...
A török államfő Ankarában fogadta Fájez esz-Szarrádzs líbiai miniszterelnököt. Az együttműködés mellett megállapodtak földközi-tengeri joghatóságról szóló egyezmény fejlesztéséről is.
„Törökország és Líbia nemzetközileg elismert kormánya megállapodott a kétoldalú együttműködés fokozásáról, mindenekelőtt a földközi-tengeri joghatóságról szóló, tavaly november végén aláírt egyezmény fejlesztéséről” – jelentette be Recep Tayyip Erdogan török elnök csütörtökön Ankarában, miután fogadta Fájez esz-Szarrádzs líbiai miniszterelnököt.
A török televíziók által élőben közvetített közös tájékoztatón Erdogan rámutatott, hogy a közös munka további része is főként a tengerfenék alatt található energiahordozók utáni kutatást célozza. A török államfő egyúttal közölte: abban szintén egyetértettek, hogy Líbia polgárháború sújtotta szárazföldi területein folytatott együttműködésüket is kiszélesítik. Hozzátette: Ankara fokozottan fogja támogatni a Tripoliban székelő, legitim Szarrádzs-kormányt. Erdogan úgy vélte, hogy a béke legnagyobb akadályát a tobruki ellenkormány oldalán harcoló, „puccsista” Halífa Haftar tábornok, valamint azok képezik, akik katonai, anyagi és politikai támogatást nyújtanak csapatainak. A török elnök felszólította a nemzetközi szereplőket: akadályozzák meg, hogy Haftar illegálisan értékesítse azt a kőolajat, amely a líbiaiakat illeti meg.
Szarrádzs felszólalásában leszögezte, hogy addig folytatják a harcot, amíg az ellenséget teljesen fel nem számolják. Miután háborús bűnösnek nevezte Haftart, ugyancsak nyomatékosította, hogy mostantól fogva semmilyen módon nem adnak neki tárgyalási lehetőséget, legyen bármekkora is a nyomás. Az ENSZ helyi missziója (UNSMIL) a hét elején még azt jelentette be: a szemben álló felek megegyeztek abban, hogy újrakezdik a tűzszüneti tárgyalásokat. Szarrádzs végül közölte: ott akarja látni Törökországot és a török cégeket Líbia újjáépítésénél. A líbiai kormányfő néhány órával azután kezdett újabb tárgyalásokat Erdogannal a török fővárosban, hogy az egységkormányhoz hű erők ismét teljes felügyeletük alá vonták a líbiai főváros, Tripoli határait, és Haftar csapatai visszavonulót fújtak.
Az ország keleti felét ellenőrzése alatt tartó, Haftar vezette Líbiai Nemzeti Hadsereg (LNA) tavaly áprilisban indított offenzívát Tripoli ellen arra hivatkozva, hogy meg kell tisztítani az országot az egységkormány által szerinte hallgatólagosan támogatott terroristáktól és zsoldosoktól. Az elmúlt hónapokban fokozódtak a harcok Tripoli környékén, a kormányerők pedig az utóbbi hetekben több területet visszafoglaltak az LNA-tól.
Haftart a konfliktusban Oroszország, Egyiptom és az Egyesült Arab Emírségek is támogatja, míg Szarrádzsot Törökország segíti. Korábban Görögország, Ciprus, és Egyiptom is a nemzetközi jogba ütközőnek minősítette a tengeri joghatóságra vonatkozó török-líbiai egyezményt, amely új határok meghúzásával tovább bonyolítja a Ciprus környéki olaj- és gázlelőhelyek kiaknázásáról zajló vitát.
(MTI)