2017-ben munkahelyének tizenkét kutatója névtelen levélben vallott arról, Raoult élhetetlen munkakörülményeket teremt, néhány kollégát pedig, akit kiszemelt magának, folytonosan kigúnyolja, vagy „macsóista” megjegyzéseket tesz rájuk. Egyesek szerint az is elfordult, hogy az intézetben „egy kutató” kérésére egy tudományos kísérlet eredményeit is megbuherálták. Raoult viszont úgy látja, ez csupán néhányak véleménye, miközben intézetében hétszázan dolgoznak. Szexuális zaklatási vádak is felmerültek az intézet egyes tudósaival szemben, Raoult azzal reagált, hogy köszöni a sajtónak, hogy „bordélyházként” mutatták be az IHU-t, fel is szereltetett az épületben egy óvszerautomatát.
Az bizonyos, hogy Raoult szeret provokálni. Arra a kérdésre, hogy az elmúlt években miért változtatta meg megjelenését (szakállat és hosszú hajat növesztett, mocis gyűrűket hord), mosolyogva elmondta: azért, mert ezzel kiakasztja a környezetét. 2010-ben a Le Monde-nak angol kifejezéssel maverick-ként, független, dacos személyiségként írta le magát, máshol pedig arról vallott, kerüli a „tudományos autópályákat”.
Huszonegyedik századi Verne-hős
Didier Raoult sose aggódta túl magát az általa kezdetben „influenzácskának” titulált koronavírus miatt. Januárban egy, az intézete által közzétett videóban azt mondta, a világ teljesen megőrült, „három kínai halála miatt” az egész bolygó rémüldözik. Még februárban is úgy gondolta, hogy a járványhelyzet „sok hűhó semmiért”. Február végén aztán már arról számolt be, hogy remek hírek érkeznek Kínából: ottani kutatók vizsgálatai szerint a klorokin nevű maláriaellenes szer hatékony lehet a koronavírusos betegek gyógyításában – szerinte már a SARS-CoV-val szemben is hatásosnak bizonyult, csak ezt „elfelejtették”. Azt is kifejtette, hogy „a koronavírus valószínűleg a lehető legkönnyebben kezelhető légzőszervi fertőzés”.
A következő hetekben Raoult megszólalásaival volt tele a média.
Bírálta a kijárási korlátozásokat, mivel azok szerinte középkori módszerek,
és a tömeges tesztelés fontosságát hangsúlyozta. Csakhamar tanulmánnyal állt elő, amiben egy 36 páciensen végzett vizsgálat eredményeit mutatta be: a klorokin hidroxi-származékának és az azitromicinnek a kombinációjával hat nap után csökkentette a vírushordozó betegek arányát. Tudóskollégái hidegen fogadták Raoult felfedezéseit. Rámutattak arra, hogy kísérlete módszertanilag komolyan vehetetlen, hogy csupán a betegek orrában-szájában kimutatható vírusszintet vizsgálták, általános állapotuk alakulását nem. De azt is nyomatékosították, hogy a klorokin hatásával kapcsolatban csak kezdetleges adatok állnak rendelkezésünkre, így fontos az óvatosság: bár valóban hatásosnak bizonyulhat a szer, komoly mellékhatásai is lehetnek egyes páciensekre.