Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
Természetvédők szerint a súlyosan veszélyeztetett faj populációja fokozatosan növekedhet.
Egyre gyakrabban észlelnek kínai tobzoskákat (Manis pentadactyla) Kína déli-délkeleti részein, ami a természetvédők szerint azt jelzi, hogy a megfelelő védelem biztosítása mellett a súlyosan veszélyeztetett faj populációja fokozatosan növekedhet.
A tobzoskák az illegális vadkereskedelem legnagyobb áldozatai közé tartoznak. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) adatai szerint csak 2004 és 2014 között világszerte több mint egymillió tobzoskával végeztek az orvvadászok. A közép-kínai Hunan tartományban működő Csangsai Vadvédelmi Egyesület (CSWCA) 2016-ban indított programot az „utolsó tobzoskák” felkutatására. A faj megóvására irányuló erőfeszítések első lépése ugyanis a populáció felmérése, az állatok élőhelyének feltérképezése és az őket fenyegető veszélyek beazonosítása.
A szakemberek a Jangce folyótól délre fekvő, hegyekkel tarkított régióra, a kínai tobzoskák természetes előfordulási helyére összpontosították keresésüket. A tobzoskák észlelését megnehezíti, hogy populációjuk drasztikusan megfogyatkozott, és hogy éjszakai állatok lévén csak sötétedés után hagyják el a barlangjaikat, hogy élelem után kutassanak. A CSWCA munkatársa, Csou Canjing és csapata egy tobzoskabébi észleléséről szóló beszámoló nyomán helyezett ki infravörös kameracsapdákat két évvel ezelőtt Csianghszi tartomány egyik természetvédelmi területén.
A csangsai természetvédők által megfigyelt példány azonban csak egyike a közelmúltban Kínában észlelt kínai tobzoskáknak. A jelentések szerint a kelet-kínai Csöcsiang tartomány egyik természetvédelmi területén, valamint Fucsien tartományban is láttak példányokat. A természetvédők úgy vélik, hogy a gyakori észlelések – köztük fiatal példányoké – azt jelzik, hogy a kínai tobzoska képes még szaporodni a vadonban, vagyis nem tartozik a funkcionálisan kihalt fajok közé és a megfelelő védelem biztosítása mellett populációja fokozatosan regenerálódhat.
(MTI)