Nem éppen úgy alakult a francia elnök kórházi vizitje, mint ahogy tervezte.
Emmanuel Macron gyors látogatásra érkezett a Bicétre egyetemi kórház víruskutató csoportjához, azonban a vizit nem éppen úgy alakult, mint ahogyan azt ő eltervezhette, az egyik szakápolónő ugyanis veszekedni kezdett az államfővel: „Borzalmas körülmények között dolgozunk, és ez nem a járvány miatt van. Kezdetben még maszkjaink sem voltak, mostanra pedig a védőruhánk is elfogyott. Akárhányszor bemegyünk a kórház Covid-os részlegébe, ki kell találnunk, mit hogyan csináljunk, hogyan védekezzünk, mert semmi sem volt megszervezve. Szegény munkavállalók vagyunk, és egyre szegényebbek, mióta Macron itt van!” – fogalmazott.
Az ápolónő kirohanása után az egyik kolléga tapsra buzdította az egészségügyiseket, melybe a döbbent Macron is beszállt. A párizsi Elysée Palota által közzétett fotón ugyanakkor csak az látszott, hogy a francia elnök együtt tapsol az ápolókkal, az nem, hogy mik voltak az előzmények. Videó ugyanakkor készült az esetről:
A közegészségügy nem számít központi fontosságú politikai elemnek Franciaországban már hosszú ideje. A helyi állami kórházak siralmas állapotban vannak, állandó a szakemberhiány és szinte minden intézmény financiális gondokkal küzd. Sok szakértő egyetért abban, hogy a magas számú koronavírusos megfertőződések Franciaországban részben ennek a helyzetnek köszönhetőek. Nemrégiben például egy olyan fotó járta be az internetet, melyen egy beöltözött ápolónő védőfelszerelés híján sebészeti maszkban, kezein szemeteszsákokkal próbálja meg ellátni az intenzív osztályon a betegeket.
Emmanuel Macron pár nappal a Bicétre-ben tett látogatása előtt bejelentette, hogy meghosszabbítják Franciaországban a kijárási tilalmat, majd megnövelik a maszkok és a tesztelések számát, hogy az élet minél előbb visszaállhasson a normális kerékvágásba az országban. Az elnök beszédében elismerte, hogy hibákat követtek el a Covid-19 elleni küzdelem során.
A francia kormány hétfőn emellett bejelentett egy 110 milliárd eurós mentőcsomagot is, melynek keretei közt májusban az egészségügyi dolgozók kapnak egy egyszeri 500-1500 eurós juttatást, illetve megemelik a túlórabéreket is 50 %-al. A gazdasági csomag emellett 24 milliárd eurót szán a munkanélküliség problémájának kezelésére, körülbelül ugyanennyit a vállalati szféra erősítésére, 8 milliárd eurót a rendkívüli egészségügyi kiadásokra és 4 millió háztartásnak biztosít 150 eurót, mely gyermekenként további 100 euróval tud bővülni.