Kudarcba fulladt Macron kísérlete: nem szabadult Trump szorításából (VIDEÓ)
A francia elnök szinte moccanni sem tudott.
Meghaladta a 12 ezret a koronavírus-fertőzés áldozatainak száma.
Franciaországban több mint 12 ezerre emelkedett a koronavírus-fertőzés áldozatainak száma, az áldozatok több mint harmada az idősotthonokban vesztette életét – közölte csütörtök esti sajtótájékoztatóján a francia egészségügyi minisztérium járványügyi igazgatója. Jérome Salomon ugyanakkor kiemelte, hogy a járvány kezdete óta az elmúlt 24 órában először csökkent az intenzív osztályon ápoltak száma: a 7066 beteg 82-vel kevesebb, mint az előző nap.
A kórházban elhunytak száma szerda óta 424-gyel 8044-ra emelkedett, ami valamivel alacsonyabb, mint az előző nap, az idősotthonokban március 1. óta viszont 4166 áldozatot szedett a járvány, így Franciaországban eddig 12 210-en haltak meg a fertőzésben. A regisztrált betegek száma az előző napi 82 048-ről 86 334-re nőtt. Kórházban 30 767 fertőzöttet ápoltak, ami 392-vel több, mint szerdán, de 1952-en gyógyultan távozhattak az elmúlt 24 órában a kórházakból. Ezzel 23 206-ra emelkedett a kórházban március 1. óta meggyógyultak száma.
Szakemberek szerint a járvány terjedésének megfékezése szempontjából a kórházi intenzív osztályokon kezelt betegek száma a legfőbb mutató. Ez az adat most először csökkent, 82-vel. Szerdán még 17-tel nőtt az új betegek száma, kedden 59-cel, hétfőn 94-gyel, vasárnap még 140-gyel nőtt az intenzív osztályokon ellátott betegek száma.
A járványügyi felelős szerint ez arra utal, hogy „enyhül a nyomás az ellátórendszeren és fokozatosan fékeződik a járvány”.
A francia egészségügy 5 ezer intenzív ággyal rendelkezett a járvány kezdete előtt, s jelenleg még mindig 7 ezer súlyos beteget kezelnek. „Jóllehet remélhetjük, hogy elértük a járvány görbéjének tetejét, ez a tető azonban nagyon magasan van, ezért nagyon óvatosnak kell lennünk” – fogalmazott Jérome Salomon, aki továbbra is a kijárási korlátozások szigorú betartását kérte mindenkitől.
szakemberek pedig már figyelmeztettek, hogy legalább április végéig szükség lesz rájuk. Az esetleges feloldások dátumát és azt követő stratégiát hétfőn ismerteti Emmanuel Macron államfő, aki várhatóan a járvány gazdasági és társadalmi hatásaira is ki fog térni a televíziós beszédében.
A francia kormány legalább 6 százalékos GDP csökkenését vár az idén. Bruno Le Maire pénzügyminiszter egy nyilatkozatában annak a véleményének adott hangot, hogy a bruttó hazai termék visszaesésének mértéke meghaladja majd a 2008-as gazdasági válságot követő 2,9 százalékot, s második világháború utáni legjelentősebb recesszió lesz. A tárca ezért az eredetileg 45 milliárd eurós gazdaságvédelmi csomagját 100 milliárd euróra emelte.
A belügyi tárca közben utasította a prefektusokat, hogy vonassák vissza azokat a rendeleteket, amelyekben egyes települések vezetői kötelezővé tették az egészségügyi maszk hordását az utcán. A belügyminisztérium szerint „problematikus témáról van szó, amely orvosilag nem bizonyított”.
(MTI)