Egy nap alatt 30 ezer „Trump-menekült” jelentkezett be az egyeurós házakra egy olasz faluban
Úgy tűnik, az amerikai liberálisok a poklok poklát kénytelenek elszenvedni, így inkább Európába menekülnének Trump elől.
Az olasz állam senkit sem hagy magára – jelentette ki Giuseppe Conte.
Huszonöt milliárd eurós gazdaságélénkítő csomagot indított el az olasz kormány a koronavírus okozta gazdasági nehézségek ellensúlyozására. Az előirányzott összegből több mint tíz milliárd eurót a foglalkoztatottság fenntartására, további 3,5 milliárdot az egészségügyre és a polgári védelemre fordít az olasz kormány Cura Italia (Olaszország-kúra) elnevezésű pénzügyi-gazdasági csomagja, amelyet Giuseppe Conte miniszterelnök videókonferencián jelentett be hétfőn. Giuseppe Conte az olaszokhoz intézett beszédében „hatalmas” beavatkozásról beszélt. Kijelentette, ilyen nagy csomagra van szükség, mivel – mint fogalmazott – „az áradást sem lehet felmosórongyokkal és vödrökkel megállítani”.
„Gátat építünk a vállalkozások, dolgozók, családok védelmében (..) az olasz állam senkit sem hagy magára” – mondta, hozzátéve, hogy az ország egészségének védelme elsőrendű feladatnak számít. „Büszkeség számunkra, hogy olaszok vagyunk, együtt sikerülni fog!” – szólt az olaszokhoz a kormányfő. Megjegyezte, Olaszország elsőként szembesült a járvány erejével Európában, és elsőként hozott „modell értékű” intézkedéseket. Roberto Gualtieri pénzügyminiszter elmondta, úgy döntöttek, nem lépcsőzetesen, hanem egyszerre „injekcióznak” ekkora összeget az olasz gazdaságba. Hangsúlyozta, hogy a huszönöt milliárd az eladósodás plafonját jelenti az állam részére. Kijelentette, hogy a csomag mintegy 350 milliárd eurót hoz majd mozgásba az olaszországi gazdaságban.
Az eddig csak vázlatosan nyilvánosságra hozott csomag – amely a következő órákban jelenik meg az olasz közlönyben – majdnem felét a „foglalkoztatottság, a munka és a bérek” védelmére fordítják, hogy senki ne veszítse el munkáját – mondta a pénzügyi tárca vezetője. A miniszter a százhúsz különböző intézkedést öt nagy ágra bontotta: munkaügyi rendelkezések, az egészségügy és a polgári védelem támogatása, a hitel- és az adórendszert érintő lépések, az áruforgalom segítése. Az ismertetett munkaügyi intézkedések között szerepel, hogy a vírushelyzet miatt munka nélkül maradt egyéni vállalkozók, idénymunkások márciusra egyszeri nettó 600 eurót kapnak, támogatásban részesülnek még az egyszemélyes kisvállalkozások is. Az érintett dolgozóknak ideiglenesen nem kell befizetni a járulékokat, adókat sem. A járvány február 23-i kezdetétől történt elbocsátásokat befagyasztják. A karanténba helyezés időszakát betegszabaságként értelmezik.
Az oktatási szünet miatt baby sittert alkalmazó családok havi 500 eurós támogatást kapnak, az egészségügyben dolgozók számára ez az összeg ezer euróra emelkedik. Ha a szülők maradtak otthon a gyerekekkel, 15 napos fizetett szabadsággal számolhatnak, a bérük ötven százalékos juttatásával. A kormánycsomag anyagi támogatást nyújt a taxisoknak, postásoknak, a kulturális és a média ágazatban dolgozóknak. Az egészségügy és a polgári védelem fele-fele arányban 3,5 milliárdon osztozik. A csomag az orvosok és ápolók túlóra kifizetését is szolgálja. A rendelkezések forrást biztosítanak arra, hogy a hatóságok szállodákat foglaljanak le a karantén alatti és beteg személyek elhelyezésére, valamint magánklinikák fölött is rendelkezhetnek a telített állami kórházak felszabadítására. A római kormány pénzt szán arra, hogy egyes üzemeket szájmaszkgyártásra állítsanak át.
Tizennyolc hónapra felfüggesztik a kölcsön- és hiteltartozások törlesztését, amelyekért az állam garanciát vállal. Ugyanez vonatkozik a különböző biztosításokra. Május 31-ig felfüggesztik a magánszemélyek és vállalkozások adókötelezettségeit egészen két millió euróig: ez vonatkozik az adóelőlegre, tb-járulékra is. Utána egy összegben, vagy részletben történhet a törlesztés. Az üzlethelység bérlőit márciusban a bérleti díj negyven százalékával segítik. Az olasz állam forrást biztosít a munkahelyek fertőtlenítési költségeire. Az intézkedések segítik az olasz export fenntartását, a tömegközlekedést és árúszállítást, valamint külön fejezet foglalkozik az olasz légitársaság Alitalia támogatásával. Bejelentették, hogy áprilisban újabb gazdasági csomagot léptetnek életbe EU-források felhasználásával.
(MTI)