Ez az Aszad-rezsim vége, az oroszok átdobhatják erőiket Ukrajnába
Kellemetlen az oroszoknak politikailag, katonailag kevésbé.
Az iráni Forradalmi Gárda egyik magas rangú vezetője szombaton teljes felelősséget vállalt az ukrán utasszállító repülőgép lelövéséért. Irán szerint „emberi hiba” történt, amikor a ballisztikus rakétatámadása közben az ukrán gép „kényes katonai központ” felé fordult.
Az iráni Forradalmi Gárda egyik magas rangú vezetője szombaton teljes felelősséget vállalt az ukrán utasszállító repülőgép lelövéséért.
Az iráni televízióban sugárzott videofelvételen Amirali Hádzsizadeh, az iráni légtérért felelős parancsnok elmondta, hogy az ukrán utasszállítót pilóta nélküli repülőgépnek vélték. A rendszert kezelőnek tíz másodperce volt a helyzet értékelésére. A gépet egy rövid hatótávolságú rakétával semmisítették meg. Hozzátette, nem akarták eltitkolni az esetet, de előbb vizsgálatot akart lefolytatni. Mint mondta, „inkább meghalt volna, semmint szemtanúja legyen egy ilyen balesetnek”.
Irán lőtte le, de nem szándékosan Teherán közelében szerda hajnalban az ukrán utasszállító gépet – jelentette magyar idő szerint szombat hajnalban az iráni állami tévé a hadsereg közleményét idézve.
Hozzátették, hogy a katasztrófát „emberi hiba” idézte elő. Az Egyesült Államokkal szemben kialakult feszült helyzetben az iráni hadsereg a legmagasabb fokú készültségben volt akkor, és a Teheránból felszálló ukrán gép a Forradalmi Gárda elitalakulat egyik „kényes katonai központja” felé fordult, emiatt ellenséges gépnek nézték – hangzott a közlemény. A felolvasott dokumentum szerint az iráni hadsereg bocsánatot kér a tragédia okozásáért, és fogadkozik, hogy tökéletesíteni fogja légvédelmi rendszerét a hasonló hibák elkerülésére. Hozzátették, hogy bíróság elé állítják azokat, akik felelősek a repülőgép lelövéséért.
Zelenszkij: Irán ismerje el teljes mértékű felelősségét
Irán ismerje el teljes mértékű felelősségét a Teherán közelében szerda hajnalban lelőtt ukrán utasszállító gép katasztrófájában – követelte szombaton Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Kiderült az igazság, Irán – még a szerencsétlenség körülményeit vizsgáló nemzetközi bizottság munkájának befejezése előtt – elismerte, hogy lelőtték az ukrán repülőgépet – idézte fel az elnök. Ukrajna azonban ragaszkodik ahhoz, hogy Teherán ismerje el teljes mértékű felelősségét – derült ki az államfőnek a Telegram üzenetküldő portálra feltett közleményéből.
Zelenszkij azt írta Telegram-oldalán: Irán adjon ki nyilatkozatot arról, hogy kész a teljes, nyílt vizsgálat lefolytatására, a vétkesek felelőségre vonására, a holttestek kiadására, kártérítés megfizetésére, valamint arra, hogy diplomáciai csatornákon hivatalosan bocsánatot kérjen.
Justin Trudeau kanadai kormányfő átlátható és teljes körű, alapos vizsgálatot sürgetett, miután Teheránban szombat hajnalban bejelentették, Irán lőtte le, de nem szándékosan az ukrán utasszállító gépet, és a katasztrófát „emberi hiba” idézte elő. Trudeau közleményében hangoztatta: mindennél előbbre tartja, hogy átlátható és igazságos módon fény derüljön az ügyre. Azt mondta, nemzeti tragédia történt, a kanadaiak gyászban vannak. Országa azon munkálkodik szövetségeseivel egyetemben, hogy mindenre kiterjedő legyen a vizsgálat. Az ottawai kormány elvárja, hogy az iráni hatóságok együttműködését – írta.
Zaríf szerint szomorú nap volt az Egyesült Államok miatt
A hadsereg közleményének beolvasása után Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter a következőket írta a Twitteren: „Szomorú nap volt ez. Emberi hiba történt egy olyan válságban, amelyben az Egyesült Államok kalandorsága katasztrófához vezetett. Mélységesen sajnáljuk, bocsánatot kérünk, és részvétünket nyilvánítjuk népünknek, az áldozatok családtagjainak és a többi érintett országnak”.
Utána Haszan Róháni elnök is közleményt adott ki a Twitterren: „Az Iszlám Köztársaság mélységesen sajnálja ezt a katasztrofális és megbocsáthatatlan hibát. Együtt imádkozom az összes gyászoló családdal, és őszinte részvétemet nyilvánítom nekik.” Egy másik üzenetben megerősítette, hogy az ügyben folytatódik a nemzetközi vizsgálat.
A beismerés fordulatnak tekinthető Teherán részéről, ugyanis Irán napokig tagadta, hogy rakétatalálat érte volna az urán repülőgépet, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok és Kanada, valamint több nyugati és keleti titkosszolgálati jelentés arra utalt, hogy hírszerzési értesüléseik szerint valószínű, hogy Irán lőtte azt le.
Nehezen indult a nyomozás
Napok után elindult a vizsgálat, aminek fő célja a becsapódás helyszínéről összegyűjtött, megrongálódott feketedoboz adatainak kinyerése és elemzése, és amely az IRNA iráni állami hírügynökség szerint már pénteken megkezdődhet. Irán jelezte: egy-két hónapig tarthat az információk feldolgozása, amelyben szükség esetén Oroszország, Kanada, Franciaország vagy Ukrajna is segíthet. A teljes vizsgálat egy-két év alatt fejeződhet be Teherán szerint.
„Inkább Iránban dolgoznánk fel a feketedobozok adatait” – mondta Ali Abedzadeh, az Iráni Polgári Légi Közlekedési Szervezet vezetője. (Ez a szervezet korábban műszaki hibának titulálta az eseményeket – a szerk.) „Azonban ha úgy látjuk, hogy azok károsodása miatt ezt nem tudjuk megtenni, akkor segítséget fogunk kérni” – tette hozzá.
Az ukrán nyomozók több forgatókönyvvel számolnak, köztük azzal, hogy a repülőgépet egy – az iráni hadsereg által használt – orosz gyártmányú Tor rakétával lelőtték. Egy másik lehetőség szerintük, hogy terrorcselekmény történt.
A tisztségviselők közül többen részt vettek a maláj légitársaság MH17-es gépe ügyében folytatott vizsgálatban. A 2014-es szerencsétlenségben a 9M-MRD lajstromjelű Boeing 777-200ER típusú repülőgép 283 utasa és 15 főnyi személyzete életét vesztette. A nyomozók arra jutottak, hogy a gépet kelet-ukrajnai szakadárok lőtték le tévedésből egy Buk-M1-es légvédelmi rakétával.
A TASZSZ orosz hírügynökség arról számolt be, hogy egy tízfős szakértői csoport elindult Kanadából Teheránba, hogy segédkezzen a nyomozásban.
Kevesebb kanadai áldozat volt
Irán az ukrán gép lelövése előtt néhány órával ballisztikus rakétákkal megtámadott két olyan támaszpontot Irakban, amelyet az amerikai erők és szövetségeseik használnak. Ez megtorlása volt annak, hogy az amerikai erők január 3-án dróntámadásban megölték Bagdadban Kászim Szulejmáni iráni tábornokot.
A gépen 167 utas és kilenc fős ukrán személyzet utazott. Az utasok közül az ukrán diplomácia által megadott első adatok szerint 82 volt iráni, 63 kanadai, 10 svéd, négy afgán, három német és két brit. Kanada pénteken pontosította ezt, közölték, hogy nem 63, hanem 57 kanadai volt a gépen, de változatlanul igaz, hogy az utasok közül 138 tartott Kanadába.
Elkerülik Iránt a polgári járatok
Miután a hét közepén szárnyra kapott a híresztelés, hogy iráni rakéta miatt zuhant le a Boeing, több európai légitársaság is felfüggesztette iráni járatait, köztük a Lufthansa, és a Norwegian. Svédország átmenetileg felfüggesztette az iráni légitársaság berepülési engedélyét a történtek miatt – jelentették be Stockholmban.
(MTI)