Szankciós listán az olaj: Magyarország újra elérte, amit szeretett volna
Zökkenőmentesen mehet továbbra is az export.
A Párizsban élő világhírű cseh író visszakapta cseh állampolgárságát, amelytől az 1970-es évek végén fosztotta meg a csehszlovák kommunista rendszer.
Milan Kundera, a Párizsban élő világhírű cseh író visszakapta cseh állampolgárságát, amelytől az 1970-es évek végén fosztotta meg a csehszlovák kommunista rendszer – közölte a Právo című cseh napilap keddi kiadásában.
A cseh állampolgárság odaítéléséről szóló hivatalos levelet a kilencvenéves írónak november 28-án párizsi lakásában adta át Petr Drulák cseh nagykövet.
Egyszerű, nemzeti zászló és himnusz nélküli esemény volt – nyilatkozta a diplomata a Právónak. Elmondása szerint Kundera őszintén örült, hogy újra cseh állampolgár.
Kundera, aki a hatvanas években elsősorban A lét elviselhetetlen könnyűsége című regényével szerzett magának nemzetközi hírnevet, támogatta a prágai tavaszként híressé vált 1968-as reformfolyamatot. 1975-ben emigrált Franciaországba.
1979-ben A nevetés és felejtés könyve című regénye miatt megfosztották cseh állampolgárságától, két évvel később francia állampolgár lett, feleségével Párizsban él.
Andrej Babis cseh miniszterelnök tavaly őszi látogatása alkalmával találkozott a Kundera házaspárral és felajánlotta, hogy segít visszaszerezni cseh állampolgárságukat. Babis csehországi látogatásra is meghívta az írót és feleségét.
Milan Kundera csak az 1989-es rendszerváltás után látogathatott el újra szülőhazájába, Csehországba. Néhányszor járt még az országban, ám soha semmiféle nyilvános rendezvényen nem jelent meg.
(MTI)