Földi László kimondta: Drasztikus következményei lehetnek Biden döntésének
A titkosszolgálati szakértő szerint az az egyetlen esélyünk, hogy két hónap múlva Donald Trump lesz az Egyesült Államok elnöke.
Kedden iráni kollégájával találkozva egyértelműen a Trump-kormányzat külpolitikáját bírálta anélkül, hogy az Egyesült Államokat megnevezte volna.
Az iráni külügyminiszter, Mohammad Dzsavád Zaríf pedig, aki oroszországi látogatásról érkezett a kínai fővárosba, újságírók előtt megerősítette: Teherán és Peking továbbra is védelmezni fogja nemzeti érdekeit, fel fog lépni a monopolhelyzetre való törekvés ellen, a nemzetközi kapcsolatokat meghatározó alapelvek érvényesüléséért.
Az iráni külügyminiszter pekingi látogatása előtt Irán, Kína és Oroszország haditengerészete először folytatott közös hadgyakorlatot.
Kína és Oroszország is aláírta Franciaországgal, Nagy-Britanniával, Németországgal és az Egyesült Államokkal együtt a 2015-ben létrejött hathatalmi megállapodást, melynek értelmében feloldották az Iránnal szemben elrendelt szankciókat, amiért cserébe Teherán korlátozta atomprogramját. 2018-ban azonban az Egyesült Államok kilépett a megállapodásból – Kína éles kritikáját váltva ki ezzel –, és súlyos gazdasági szankciókat vetett ki Iránra, megakadályozva, hogy külföldön nyersolajat értékesíthessen.
Teherán ezután, a nyugati hatalmak bírálatai ellenére, fokozatosan elkezdte érvényteleníteni az atomalku rá vonatkozó korlátozásait. Peking és Moszkva azonban Washingtonra hárította a felelősséget mindezért.
Keng Suang kínai külügyi szóvivő keddi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: Kína továbbra is azon dolgozik, hogy fennmaradjon a 2015-ös megegyezés. A szóvivő ezúttal is az Egyesült Államok kilépését és az Irán elleni amerikai szankciókat jelölte meg az iráni atomprogramot övező feszültség forrásaként, és a megállapodás minden résztvevőjét a megállapodás betartására szólította fel.
(MTI)