Maráczi Tamás tudósítása Strasbourgból
Az európai emberek szolgálatára kaptak mandátumot, azt kell feltérképezniük, hogy az emberek mit várnak tőlük – fogalmazott az Európai Bizottság új elnöke. A lényegi ügyekkel akarnak hatékonyan foglalkozni ezért, átfogóan pedig a modernizáció tartja nagyon fontos szempontnak.
Ursula von der Leyen szerint erős a felhatalmazásuk, mert az EP Európa-párti frakcióitól egyértelmű támogatást kaptak, a parlamenti többség pedig szintén egyértelműen Európa-párti.
„A migráció mint jelenség még sokáig velünk marad” – válaszolt a migránsválsággal kapcsolatos kérdésre az elnök, hozzátéve, hogy ezért egy átfogó koncepció kidolgozására van szükség, egy emberi, de hatékony, fenntartható megoldásra. Új migrációs paktumot fognak tető alá hozni, a tagországokkal jelenleg folyó tárgyalások megoldási javaslatai alapján. 2020 nyaráig pedig a dublini menekültügyi rendszert is hatékonyan meg fogják változtatni – ígérte.
Több kérdés érintette Várhelyi Olivér magyar biztos személyét. A biztos magyar kormánytól való függetlenségét firtató kérdésre Von der Leyen elmondta: a biztosi kinevezés feltétele a függetlenség, az ő bizottságában minden biztos az is lesz, az Európai Unió érdekében, a szerződések betűje és szelleme szerint kell és fognak is tevékenykedni. Minden biztosban megvan a teljes bizalma – tette hozzá az elnök.
A Várhelyi által vitt bővítési biztosi portfólióval kapcsolatban pedig annyit mondott, hogy a három tagállam vétója miatt befagyasztott bővítési folyamat nem azt jelenti, hogy az EU nem akar már további bővítést. Macedóniát és Albániát továbbra is az uniós feltételek betöltésére biztatják és segítik is.
A klímaválság ügyében a Bizottság elnöke úgy fogalmazott, hogy a klímaváltozás egyértelmű, emiatt az Európai Unió érdeke, hogy valós és gyors lépések legyenek e téren.
Az európai védelmi politikát érintő felvetésekre úgy reagált, hogy a NATO-val való szövetség elsődleges, ez a világ legnagyobb katonai szövetsége, így továbbra is az európai biztonság garanciája. Ugyanakkor párhuzamosan erősíteni kell az önálló európai védelmi mechanizmusokat is, hogy katonai helyzet esetén Európa képes legyen megvédenie magát.