Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Az akciót az Ende Gelände nevű környezetvédő csoport szervezte meg, hogy így tiltakozzon a német kormány klímapolitikája miatt.
Több száz környezetvédő aktivista betört szombaton több szénbánya területére Németország keleti részén, és követeli a fejtés azonnali beszüntetését – közölték a szervezők és a LEAG energiaipari cég.
A tüntetők a Brandenburg tartománybeli Jänschwalde és Welzow-Süd külszíni bányáinak területére hatoltak be, valamint a szomszédos Szászországban a United Schleenhain lignitbánya területére. Az összehangolt akciót az Ende Gelände nevű környezetvédő csoport szervezte meg a német kormány klímapolitikája miatti tiltakozásul. A berlini kormány 2038-ra akar teljesen felhagyni a szénbányászattal, de ez az időpont az aktivisták szerint túl messze van.
Összetűzések törtek ki a szóban forgó bányáknál az aktivisták és a rendőrség között annak ellenére, hogy az Ende Gelände azt ígérte: ember elleni erőszak nem lesz. Jänschwaldéban három rendőr könnyebben megsérült az incidensben – közölte egy rendőrségi szóvivő. A szászországi bányánál az erőszakosan viselkedő tüntetőknek sikerült áthatolniuk a rendőrkordonon.
A környezetvédő szervezet szerint a három bányánál mintegy 2000 aktivistának sikerült behatolnia üzemi területre, a rendőrség szerint azonban csak néhány száznak. Jänschwaldéban ellentüntetés is volt, amelyen a bányászat fenntartását követelték.
A jänschwaldei bányába behatoló mintegy 500 aktivista végül szabad akaratából, önként távozott a létesítmény területéről – tudatta a rendőrség. Brandenburgban viszont mintegy 500 tiltakozó szombat délután is a bánya területén volt, és a rendőrség is a helyszínen van, hogy megakadályozzák, hogy a tiltakozók erőgépeket foglaljanak el. Sina Reisch, az Ende Gelände szóvivője aláhúzta, hogy aktivistáik nem akarják az éjszakát a bányában tölteni, és amint a rendőrök ezt lehetővé teszik, el fogják hagyni a létesítményt. Szászországban 1200 tiltakozó személyes adatait felvették a rendőrök, és csak igazoltatás után engedték meg az aktivistáknak, hogy távozzanak a bánya területéről.
A dpa hírügynökség szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy a hatóságok hogyan lépnek fel az üzemi területre bejutott aktivistákkal szemben. A rendőrök azt az utasítást kapták, hogy ne tegyék ki magukat veszélynek.
(MTI)