Egy EU-s migrációs paktum megkönnyítésén dolgoznak Von der Leyenék

2019. november 08. 18:48

Az EU-nak világszerte példaképpé kell válnia a migrációs folyamatok „fenntartható, humánus megközelítésű, de hatékony irányításában” – vélekedett Ursula von der Leyen.

2019. november 08. 18:48

Új javaslatot készít a hamarosan hivatalba lépő Európai Bizottság az Európai Unió migrációs politikájának átalakítására – mondta Ursula von der Leyen, a brüsszeli bizottság megválasztott elnöke pénteken Berlinben Angela Merkel kancellárral folytatott megbeszélése után.

Ursula von der Leyen elmondta, hogy az általa vezetett bizottság egy európai uniós „migrációs paktum” megkötését szolgáló javaslaton dolgozik majd. A tervek szerint 2020 első vagy második negyedévében mutatják be az elképzeléseket. Kiemelte, hogy az EU-nak világszerte példaképpé kell válnia a migrációs folyamatok „fenntartható, humánus megközelítésű, de hatékony irányításában”. Ehhez véget kell vetni az EU-s szintet jellemző „mozdulatlanságnak”, új lendületet kell adni a migrációs politika átalakítási folyamatának – mondta a megválasztott bizottsági elnök.

Angela Merkel aláhúzta, hogy a bizottság nehéz feladatra vállalkozik, de a német szövetségi kormány támogatja majd, és nemcsak a migráció ügyében, hanem az összes többi terve megvalósításában, azért is, mert Németország csak akkor lehet sikeres, „ha Európának jól megy a sora”. A kancellár a támogatásáról biztosította a leendő von der Leyen-bizottság formálódó munkatervének a klímaváltozás elleni küzdelemmel és a digitalizációval kapcsolatos elemeit. Mindketten kiemelték azt is, hogy feltétlenül meg kell őrizni az EU-tagság megszerzésének kilátását a nyugat-balkáni térség csatlakozni kívánó tagjai előtt.

Ez stratégiai fontosságú ügy az EU számára, a migráció miatt is – szögezte le Ursula von der Leyen az albán és az észak-macedón csatlakozási folyamat elakadásával kapcsolatban. Megjegyezte, hogy „az EU-hoz kell kötni” ezeket az országokat, különben légüres tér keletkezik, amelybe mások, külső hatalmak nyomulnak be az EU helyett. Azzal kapcsolatban, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszter pénteki berlini látogatásán ismét figyelmeztette a német kormányt, hogy nem szabad bevonni a Huawei kínai távközlési vállalatot az ötödik generációs (5G) mobil távközlési hálózatok  kiépítésébe, Angela Merkel rámutatott, hogy a Huawei Németországban régi szereplője a mobil távközlésnek, a 2G- és a 3G-hálózatok kiépítésében is részt vett.

A Huawei kizárását sürgető amerikai követeléseket ismét elutasítva hozzátette, hogy a tervezett német szabályozás nem célzottan egyes cégekre, hanem a fejlesztések valamennyi résztvevőjére vonatkozik, ami azt jelenti, hogy minden vállalatnak meg kell felelnie a korábbi fejlesztéseknél meghatározottnál jóval magasabb szintű biztonsági elvárásoknak. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy az lenne a legjobb, hogy az EU-tagállamok közös álláspontot dolgoznának ki az ügyben. Ursula von der Leyen elmondta, hogy a brüsszeli bizottság egyelőre tájékozódik az ügyben, igyekszik megismerni valamennyi ország gyakorlatát. Az EU előkészítő és javaslattevő intézménye ezután dolgozhat majd ki egy stratégiát arról, hogy miként érdemes kezelni az 5G-hálózatokkal kapcsolatos kockázatokat – mondta.

(MTI)

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
subshelpcrip
2019. november 11. 18:01
MooXi.net - nagyszerű projekt felnőttek számára, akik szexpartnert szeretnének találni
Szerintem
2019. november 08. 20:40
Példát azzal lehetne mutatni a világnak, betartani a legális, ellenőrzött migráció régóta létező szabályait és az egészséges önvédelmet.
péterx
2019. november 08. 20:31
Ez így még nagyon soványka-vékonyka reménysugár, de legalább nem szajkózza tovább a kvóta őrültséget.
Bitrex®
2019. november 08. 20:05
Merkel, von der Leyen miért nem inkább egy múzeumban árulnak képeslapokat, vagy a berlini karácsonyi Christkindlmarkt-on mézeskalács dekorációkat? Minek kellenek nők a politikába? Úgysem ők döntenek fontos kérdésekben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!