Az Európai Parlament Állampolgári jogok, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) kutatási és mentési műveletekről szóló állásfoglalás-tervezete a Földközi-tengeren zajló migrációs helyzet kezelésére tartalmaz a tagállamoknak, illetve az Európai Bizottságnak (Bizottság) szóló felhívásokat.
A Földközi-tengeren nyár óta vált ismét kritikussá a migrációs válság, amelyek következtében számos civil szervezet kezdett önkéntes mentési tevékenységbe és az Afrikából érkezők európai partra szállításába. Az olasz és máltai hatóságok korábban több ízben tiltották meg a kikötést olyan civil szervezetek hajói számára, amelyek afrikaiakat szállítottak a kontinensre.
A LIBE Bizottság tervezetének megszövegezésére egy október 3-i vita alapján kerül sor, és elfogadás esetén az állásfoglalás-tervezet még októberben előterjesztésre kerülhet az EP plenáris ülésére.
Az állásfoglalás-tervezet teljes mértékben szembemegy azokkal az álláspontokkal, köztük a magyar állásponttal, amelyek a mediterrán tengeri útvonalak felszámolására és a líbiai parti őrséggel való hatékonyabb együttműködésre szólítanak fel.
A tervezet a civil szervezetekkel közös mentésre szólít fel
Az állásfoglalás-tervezet felhívja a tagállamokat, hogy biztosítsák a megfelelő személyzetet és technikai eszközöket a tengeri kutatási és mentési műveletek végrehajtására, és a civil szervezetek hajóit is igénybe véve végezzék a mentést a Földközi-tengeren. Mindehhez az Európai Bizottságnak pénzügyi, illetve politikai segítséget kell nyújtania, illetve meg kell vizsgálnia, hogy milyen segítségnyújtási tevékenység nem minősülhet büntetendőnek az uniós jog alapján.
Ezen túl a szakbizottság annak vizsgálatára is felhívja a Bizottságot, hogy az uniós menekültügyi szabályokkal összhangban áll-e egy tagállam olyan nemzeti szabályozása, amely előzetes engedélyezés nélkül nem teszi lehetővé a mentő hajók kikötését az adott tagállamban, illetve felhívja a tagállamokat a kikötőik megnyitására az NGO hajók előtt.
Továbbá, a LIBE Bizottság az Európa Tanács Emberi Jogi Biztosának azon ajánlását is támogatja, amely szerint fel kell függeszteni a líbiai parti őrséggel való együttműködést és támogatást, amíg be nem bizonyosodik, hogy biztosított az emberi jogok tiszteletben tartása.