Johnson feladta a harcot, utat enged a no-deal Brexit tiltásának

2019. szeptember 05. 09:18

Amilyen hirtelen kormányfő lett, olyan gyorsan is távozhat a Downing Street 10-ből Johnson – véli Párkányi Eszter, az Alapjogokért Központ vezető elemzője.

2019. szeptember 05. 09:18

A brit kormány feladta ellenállását a londoni alsóházban szerda este elfogadott törvénytervezettel szemben, amely megtiltja számára Nagy-Britannia rendezetlen, megállapodás nélküli kiléptetését az Európai Unióból – jelentette a PA brit hírügynökség. A forrását nem megjelölő csütörtök hajnali jelentés szerint a Boris Johnson vezette konzervatív párti kormány megegyezett az ellenzékkel, hogy a Lordok Házában (a felsőház) nem fogja eljárási trükkökkel akadályozni a törvénytervezet jóváhagyását.

A törvény így minden bizonnyal hatályba léphet még a parlamenti ülésezés szeptember 9-től esedékes, bő egy hónapig tartó szüneteltetése előtt.

A tervezet, amelyet szerdán a miniszterelnök akarata ellenére – csaknem kéttucatnyi konzervatív képviselő támogatásával – jóváhagytak az alsóházban, előírja, hogy ha október 19-ig a parlament nem járul hozzá egy új Brexit-megállapodáshoz, és ahhoz sem, hogy a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnjön meg, akkor Boris Johnsonnak kezdeményeznie kell az EU-nál az október 31-én esedékes kilépés elhalasztását három hónappal.

A választás megszavazása sem ment neki

Johnson az alsóház döntése után előrehozott választások kiírását kezdeményezte október 15-ére, ám ennek elfogadásához a szerda éjjeli szavazáson nem gyűlt össze a törvényben előírt kétharmados többség. Az ellenzéki törvénytervezet tárgyalása pénteken a felsőházban folytatódik. Ott azonban a Lordok Házának Brexit-párti tagjai a jelentések szerint arra készültek, hogy a vitát módosító indítványok tömegével addig húzzák, amíg végül nem marad idő a törvény végleges változatának kihirdetésére.

Hogy a kormány a PA jelentése szerint bekövetkezett pálfordulását mi váltotta ki, azt egyelőre nem lehet tudni – írta a jelentést ismertető német és osztrák hírügynökség. A kormánynak azonban az ellenzék támogatására is szüksége van ahhoz, hogy október 15-re előrehozott választásokat írhasson ki, és ezt Johnsonnak szerdán nem sikerült megszereznie.

Az ellenzéki Munkáspárt már a szavazás előtt leszögezte, hogy a Labour csak akkor hajlandó megszavazni az előrehozott választást, ha megállapodás nélküli kilépést tiltó törvény életbe lép és az Európai Unió hozzájárul a brit kilépés halasztásához. Így nem kizárt, hogy a brit kormány jövő hétfőn másodszor is megpróbálkozik azzal, hogy megszerezze a kétharmados többséget az előrehozott választások kiírásához.

Johnson jött és megy?

Boris Johnsonnak valószínűleg meg vannak számlálva a napjai, ő lehet a harmadik brit miniszterelnök, aki belebukik a Brexitbe – mondta az Alapjogokért Központ vezető elemzője az M1 aktuális csatorna csütörtöki műsorában. Párkányi Eszter közölte: a brit miniszterelnök kezéből „máris kicsúszott a gyeplő”, miután a parlament megszavazta a megállapodás nélküli Brexitet megtiltó törvényt, valamint a Konzervatív Párt már elvesztette többségét az alsóházban.

Ha előrehozott választásokra kerül sor, a toryk könnyen vereséget szenvedhetnek. A közvélemény-kutatások szerint ugyanis a Konzervatív Párt 34 százalékon, a Munkáspárt 28 százalékon áll, a liberális demokratákat pedig a választók 18 százaléka támogatja, vagyis, ha a két ellenzéki párt egyesíti erőit, legyőzheti a torykat – mondta a kutató.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sors
2019. szeptember 05. 16:19
És hol van a Brexit párt a népszerűségben?
Paskai
2019. szeptember 05. 15:25
A kis Párkányi napszámosnak alkalmas lenne. Történelmi lehetőség előtt állnak a toryk, hogy az álmarcona brexit ideológiájukkal választást nyerjenek. Enélkül jönnek a piszkos komcsik és hozzák újból az iszapjukat és fertőket.
Megtalálta
2019. szeptember 05. 14:00
Nem lehetséges, hogy pont ez volt a céljuk? Még Johnsonnak is. Elszabotálni a brexitet. Ami persze sikerülhet. Attól tartok, hogy a hagyományos brit pártok hosszútávon súlyos árat fognak ezért fizetni. A választók fele becsapva fogja érezni magát.
Robur
2019. szeptember 05. 13:07
Ha Johnson tökös, nem kér halasztást. Remélem így lesz. Szeretném már látni ahogy UK a szakadékba hullik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!