Pánikolnak a britek, kifogyhatnak a gázból
Nehéz helyzetben van Nagy-Britannia hidegebb idős és az ukránok döntése miatt is.
A kizárt képviselők megszavazták azt az ellenzéki törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a megállapodás nélküli Brexit tilalmát célzó törvénytervezet napirendre vételét.
Megszavazta a londoni parlament kedd éjjel azt az ellenzéki törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a megállapodás nélküli Brexit tilalmát célzó törvénytervezet napirendre vételét.
A képviselők a 328-301 arányban meghozott döntéssel gyakorlatilag kivették a konzervatív párti kormány kezéből a parlamenti ügymenet irányítását.
Boris Johnson miniszterelnök a háromórás vita után tartott szavazás eredményére reagálva előrehozott választások kiírásának lehetőségére tett egyenes utalást arra az esetre, ha a parlament megszavazza az ellenzéki indítványt.
Az alsóház várhatóan szerda este veszi napirendre a tervezetet, amelyet az ellenzék vezető ereje, a Munkáspárt terjesztett be.
A tervezet lényege az, hogy ha október 19-ig a parlament nem járul hozzá egy új Brexit-megállapodáshoz, és ahhoz sem, hogy a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnjön meg, Johnsonnak kezdeményeznie kell az EU-nál a kilépés elhalasztását 2020. január 31-ig – írja az MTI.
A törvényjavaslatot 21 konzervatív párti képviselő is megszavazta (két munkáspárti képviselő pedig ellene szavazott). Éjfél előtt a BBC jelentette: a 21 „lázadó” toryt – köztük Sir Nicholas Soamest, Winston Churchill unokáját és Philip Hammondot, aki idén júliusig kincstári kancellár, vagyis pénzügyminiszter volt – kizárták a konzervatív frakcióból. Boris Johnson tehát 311 képviselővel és egyfős többséggel kezdte a napot – Phillip Lee távozása és a lázadók kizárása nyomán a nap végén 289 képviselőt tudhat maga mögött.
(MTI, BBC)