Hetes cikkely: a finn igazságügyi miniszter szerint szükséges az eljárás

2019. szeptember 04. 17:29

Az ügyben szeptember 16-án hallgatják meg Magyarországot.

2019. szeptember 04. 17:29

Az Unió soros elnökségét betöltő Finnország igazságügyi minisztere szerint szükséges volt a hetes cikkely szerinti eljárás elindítása Magyarországgal szemben – írta az Euronews. Közben már ki is tűzték a magyar meghallgatás időpontját, a jogállamisággal kapcsolatos eljárásban.

Anna-Maja Kristina Henriksson, Finnország igazságügyminisztere szerda délelőtt részt vett az Európai Parlament Állampolgári jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának (LIBE) az ülésén. Ott jelentette be, hogy az Általános ügyek tanácsában szeptember 16-án hallgatják meg Magyarországot. Ez a soron következő lépés a hetes cikkely szerinti eljárásban.

A finn politikus arról is beszélt, hogy az EU-támogatásoknak fontos szerepet kell játszaniuk a jogállamisági mechanizmusban, össze kell kötni a kettőt. Ez az a terv, amiről már több finn politikus is beszélt, és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság megválasztott elnöke is támogatja. A magyar kormány azonban ellene van, több fideszes politikus is felszólalt már ellene, a legutóbb Varga Judit igazságügyminiszter.

Hétfőn jelentették be, hogy Magyarországra látogat Antti Rinne finn miniszterelnök szeptember 30-án. A két ország között diplomácia feszültséget okozott, hogy a finnek kiemelt szerepet szánnak jogállamiság kérdésének a soros elnökségük alatt. Orbán Viktor magyar miniszterelnök Tusnádfürdőn kritizálta Finnországot, válaszul a volt finn nagykövet egy véleménycikkben azt állította, hogy „Magyarország az egyik legkorruptabb ország az Unióban”.

Henriksson épp annak a bizottságnak az ülésén beszélt a magyar helyzetről, amely szerdán döntött volna arról, hogy a fideszes Hidvéghi Balázst, vagy a zöldpárti francia Damien Careme-t választják meg harmadik alelnöknek. Míg a Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője kedden azt írta, hogy visszaléptették a magyar EP-képviselőt, az Euronews brüsszeli tudósítója úgy értesült, hogy szeptember végére halasztották a döntést.

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
duzur
2019. szeptember 05. 17:15
Nem túl szerencsés a buzgó magyarok rokonság-keresése: Az ujgurokról kiderült, hogy muszlimok és egy magyar se akarja megvédeni öket a kínaiakkal szemben. A Finnek pedig nem akarnak illiberális rokonokat. De talán a lengyelek barátságára inkább lehet számítani, habár ök inkább az amerikaiakhoz húznak mint az oroszokhoz...
Peter8811
2019. szeptember 05. 12:52
Ha pl. ahhoz kötnék a jogállamiságot, hogy ahol sérül a jogállamiság azok nem fizethetnek be a brüsszeli kasszába adót, Magyarország osztályon felüli jogállam lenne.
tolan
2019. szeptember 05. 10:21
Nyugalom! Ezek a finnecskék nem tudják igazán, hogyan működnek a dolgok az EU-ban! Komoly emberek nem is foglalkoznak ilyesfajta blöffökkel, mint a jogállamiság kérdése! Az ideillő fröcsögés olyan súlytalan figurák sajátja, mint pl. Juncker, Timmermans, Sargentini, Weber, Dobrev-Bonnie, stb.
Peter8811
2019. szeptember 05. 09:30
Finnország mindig is Oroszország része volt, vissza kell adni Oroszországnak!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!