A tiszta húsdarabok elkeltek, maradt a vegyesfelvágott – így kezeli a Nyugat a Balkánt. De nem mi!
Bernáth Tamás pénzügyi szakember mélyelemzése arról, hogy igenis van keresnivalója a magyarnak az EU-csatlakozásra vágyódó térségben.
Szombat délután és éjszaka többször is megmozdult a föld a balkáni országban.
Földrengések rázták meg Albániát szombat délután és éjszaka. A földmozgásban száznál is többen sérültek meg, az okozott anyagi kár is jelentős. A sérültek többsége csak könnyű sérüléseket szenvedett.
A legerősebb földrengés az albán védelmi minisztérium szerint 5,8-as erősségű volt, és délután négy óra környékén következett be. Ezt további kettő (5,1-es és 4,7-es erősségű) rengés követte, a rengés epicentruma a tengerparti Durrës-tól északra lehetett. A minisztérium szerint ez volt az elmúlt évtizedek legsúlyosabb földrengése Albániában, amely 293 ház megrongálódását eredményezte.
Az éjszaki utórengés 4,8-as erősségű volt, földcsuszamlásokról nem érkezett jelentés. Az éjszakai földrengés nagy pánikot okozott a lakosság körében (elsősorban Durrës-ban és Tiranában), de Montenegróban és Észak-Macedóniában is érezni lehetett.
Tiranában a megrongálódott épületekről lehulló darabok és kövek autókat rongáltak meg, egy többemeletes épület falán tíz méternél is hosszabb repedés jelent meg.
Edi Rama albán miniszterelnök lemondta a részvételét a New Yorkban tartandó ENSZ-gyűlésen. A kormányfő egyébként elégedett volt a mentőalakulatok munkájával.
A Földközi-tenger térségében történik az egyik legtöbb földrengés Európában, de a szombatihoz hasonló hevességű földmozgások Albániában sem túl gyakoriak. Az országban legutóbb július elején volt példa földrengésre, az akkori 5,2-es erősségű rengés nem okozott súlyosabb károkat.
A nyitóképen: megsemmisült autók Tirana belvárosában. (MTI/AP)