Erre költik az esőerdőknek szánt adományokat

2019. augusztus 29. 16:49

A bevétel 90%-a kampányra megy.

2019. augusztus 29. 16:49

Tudja, hova megy a pénze, amit az égő esőerdőkre adományozott? – teszi fel a teljesen jogos kérdést az Index. Ha ön is rutinos Facebook-felhasználó, akkor bizonyára ön is találkozott az Amazonasi esőerdő megmentésére indított adománygyűjtéssel. Sok ezer magyar is beszállt az adakozásba és pár hét alatt több tízmillió forint gyűlt össze. Az adománygyűjtés mögött olyan szervezetek állnak, mint az Amazon Watch, vagy a Leonardo DiCaprio által alapított Earth Alliance.

Magyarországon egyébként az adománygyűjtés „nagykövetei” ők voltak:

„Süveg Márk Saiid, a Akkezdet Phiai tagja több mint tízmillió forintot,
Somlai Dudi Júlia marketing specialista közel ötmilliót,
Wossala Rozina tévés séf, műsorvezető négymilliót, 
Péterfy-Novák Éva író közel egymillió gyűjtött augusztus 28-ig.”

Az Index annak is megpróbált utána járni, hogy pontosan mi lesz a Facebookon utalt pénz sorsa. Már rögtön az elején meghökkentő dolgot fedeztek fel: az Amazon Watch egyelőre egy fillért sem kapott a támogatásokból.

Paul Paz y Mino, az Amazon Watch társigazgatója az Indexnek azt mondta, hogy nagyon-nagyon hálásak azért, hogy ennyi ember adakozik Amazónia megmentéséért, de:

hetekbe kerül, míg a Facebookról beérkező adományok elérik a mi számláinkat, ebből a forrásból egyelőre egyáltalán nem kaptunk pénzt a krízis kezdete óta.

Így egyelőre azt sem tudják, Magyarországról mennyi pénz érkezett, vagyis érkezik majd valamikor a jövőben, amikor a Facebooktól kinyerik az őket illető milliókat. A legtöbb gyűjtés egyébként még le sem zárult, addig egészen biztosan a Facebook kezeli a beérkezett összegeket.

De mit lehet tudni az Amazon Watchról?

Az Amazon Watch civil szervezetet 1996-ban alapították, az Egyesült Államokban, Oaklandban található csoport célja nem a tűzoltás elsősorban, hanem az Amazonas-medencében élő őslakosok jogainak védelme.

A szervezet nem is Brazíliában vagy Bolíviában – tehát az erdőtüzek közelében – működik, hanem a távolból, az Egyesült Államokból igyekeznek segíteni, kampányokon keresztül minél hangosabban felhívni a világ figyelmét az amazóniai környezeti válságra. 

Az Amazon Watch egyébként elsősorban nem a most lángoló erdő eloltásában segédkezik, hanem ecuadori, perui, kolumbiai és brazil őslakos- és környezetvédelmi szervezetekkel áll partnerségi kapcsolatban, figyelemfelkeltő kampányokon keresztül védi az Amazonas-medencét. Legfrissebb éves jelentésük tavalyi, abban a 2017 júniusától 2018 júliusáig tartó egy évben másfél millió dolláros (kb. félmilliárd forintos) költségvetésük volt, ezek legnagyobb részét kampányokra fordították, körülbelül az összeg tíz százaléka ment az őslakos indiánoknak nyújtott pénzügyi támogatásra.

Paul Paz y Mino az Indexnek úgy fogalmazott, hogy habár nem vesznek részt direktben a tűzoltásban, azon vannak, hogy megakadályozzák a jövőbeli pusztítást és nemzetközi nyomást gyakoroljanak a brazil kormányra a megfelelő lépések elérése érdekében. „A tűzoltás a brazil kormány és Bolsonaro elnök feladata” – fogalmazott, majd hozzátette, hogy a kormány és személyesen az elnök felelős a tüzek kialakulásáért, és júliusban visszavágta a tűzprevencióra fordított költségvetési keretet. 

Éjjel-nappal dolgozunk, hogy a közösségi médiában és hírmédiában felkeltsük a figyelmet nemzetközi szinten a helyzetre, folyamatosan kommunikálunk őslakos indián partnereinkkel Brazíliában, támogatjuk a helyi őslakos ellenállást Amazónia védelmében, vizsgáljuk a szervezeteket, amelyek az amazóniai pusztításból profitálnak és bátorítják Bolsonaro destruktív politikáját Amazónia brazil területein” – sorolta az Index kérdésére az Amazon Watch konkrét tevékenységeit.

A lángoló őserdők apropóján gyűjtő másik nagy szervezet viszonylag új, Leonardo DiCaprio, Brian Sheth és Laurene Powell Jobs idén nyáron hozta létre az Earth Alliance-t, aminek az Amazon Forest nevű projektje kifejezetten a mostani krízis azonnali megoldására törekszik ötmillió dolláros (másfél milliárd forintos) kezdőtőkével.

Ezeket a pénzeket egyenesen helyi partnerszervezeteik és az Amazóniát védelmező őslakos indián közösségek között osztják el, továbbá a hihetetlenül sokszínű élővilág és a bolygó egészségére fordítják, fogalmaznak adománygyűjtő oldalukon.

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kanóc
2019. augusztus 31. 16:10
elfüstölt dollármilliók....
gacsat
2019. augusztus 30. 12:32
Az Egyesült Államok az utóbbi száz évben kivágta az őserdei 93%át. Magyarul letarolta kontinenst. Kiirtotta bölényeket.
Nuttika
2019. augusztus 30. 09:40
Roppant érdekesen csinálják. Múlt hónapban gyújtottak fel egy japán filmstúdiót, a Kyoto Animation-t. Nemzetközi gyűjtés indult, ami hatalmas sikerrel zárult. A pénz átemelése a külön erre a célra létrehozott japán bankszámlára már megkezdődött, a kormány is asszisztál hozzá, hogy más szabályok alá essen az adomány pénz, ne kelljen utána adózni. A cég is úgy határozott, hogy közvetlen az áldozatoknak, illetve a hozzátartozóknak szeretné eljuttatni az adományokat. Érdekes, hogy ott működik, itt meg.... Igaz, nem a FB-on keresztül utalgattak az emberek.
ökobetyár
2019. augusztus 30. 07:50
ERDŐFÜRDŐ-TERÁPIA, KLÍMA ÉS KÁNIKULA Peter Wohlleben, bajor erdész – Augsburger Allgemeine 2019. aug. 12. Au: A természet tisztelete ismét kulturális szerepet kap? PW: Mi is „a” természet valójában? Némelyek szőlőhegyet és szántót is természetnek éreznek.A természet a kultúra ellentéte, különben a természetvédelemnek semmi értelme. Mi mást sem teszünk, mint a táj elemeit védjük az emberi beavatkozástól. Így nézve, Németországban már alig van természet. Nem maradt egy négyzetméter őserdőnk, mindet átalakítottuk. Au: Hol van akkor a híd a természet és a kultúra között? PW: Föl kell ismernünk, mennyire fontos számunkra a természet és az ember milyen erősen kötődik hozzá. Ezt elfelejtettük. És ezt a távolodást depresszív hangulatokkal még növeljük is, mert úgy véljük, érzékszerveink egészen eltompultak és a városlakók természetfölfogása még rosszabb lett. Ez nincs így: érzékszerveink úgy működnek, mint 300 000 éve, egyáltalán nem degenerálódtak. Mi, városi emberek, nagyon is pontosan érezzük, mi történik a természetben és mi a vele való helyes bánásmód – ha benne tartózkodunk! Ekkor észleljük: két lábbal állunk a természetben és ha ez minél jobban tudatosul bennünk, annál jobb nekünk. Au: De hogy menthetjük meg számunkra a természetet? WP: A természetet egyáltalán nem kell és nem is tudjuk megmenteni. Ez ismét annyit jelentene, hogy ellenőrzésünk alá akarnánk vonni. A természet ezt magától tudja. Csak azt kell, hogy minél több teret engedjünk neki. Momentán a falhoz szorítottuk – és ezzel magunkat is. Au: De a természet meggyógyíthat bennünket? (Peter Wohlleben erdészmérnök könyvei a nemzetközi bestseller-listákon vannak, 2019. aug. 12-én jelent meg „Das geheime Band zwischen Mensch und Natur”, Az ember és a természet közötti titkos kötelék. További cikkek az ökobetyár-on: klíma, tempólimit, nem a tudás, az Amazon gonosz, városi élelem – Hány fát ültettél az idén?)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!