Ma van a Nagaszaki elleni atomtámadás 74. évfordulója

2019. augusztus 09. 07:36

A támadásban több mint 70 ezren vesztették életüket.

2019. augusztus 09. 07:36

Nagaszaki békeparkjában egyperces néma csenddel kezdődött a megemlékezés helyi idő szerint délelőtt 11 óra 2 perckor, 1945. augusztus kilencedikén ugyanis abban a pillanatban dobta le a japán városra egy amerikai B-29-es bombázó repülőgép az atombombát. A robbanás több mint 70 ezer halálos áldozatot követelt.

Taue Tomihisa, Nagaszaki polgármestere a megemlékezésen felolvasta hagyományos békenyilatkozatát, amelyben idézte egy, az atomtámadás sugárfertőzött túlélője (hibakusa) egyik versét. A költemény leírja azt a borzalmat, amit a bombázás okozott, egyben arra szólít fel, hogy ne ismétlődjön meg ez a tragédia. 

Tomihisa úgy vélekedett, hogy a nukleáris leszerelés ügye veszélyben van, éppen ezért az Egyesült Államokhoz és Oroszországhoz fordult, hogy a két nagyhatalom vállaljon kezdeményező szerepet a leszerelés terén. 

A városi elöljáró egyben arra szólította fel a megemlékezésen jelenlévő Abe Sindzó kormányfőt, hogy Japán csatlakozzon az ENSZ által 2017-ben elfogadott atomfegyver-tilalmi egyezményhez. Kezdeményezte egyben, hogy Japán, az egyetlen állam, amely elszenvedte az atomtámadást, álljon az élére a világbéke megteremtését célzó erőfeszítéseknek. 

1945. augusztus 6-án Hirosimát, három nappal később Nagaszakit érte atomtámadás. A szörnyű pusztítás nyomán Japán feladta a harcot: 1945. augusztus 15-én Hirohito császár bejelentette a szigetország kapitulációját. A történészek mind a mai napig vitáznak arról, hogy szükség volt-e a két atombomba ledobására. Az egyik oldal szerint igen, hiszen így sikerült megmenteni rengeteg amerikai katona életét, akik elestek volna, ha szárazföldi támadást kell indítani Japán ellen. Mások viszont azt állítják, hogy a szigetország már mindenképp közel állt a kapitulációhoz, és ez atomtámadás nélkül is bekövetkezett volna.

(MTI)

(a kép forrása: mult-kor.hu)

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2019. augusztus 09. 19:26
Japán azért kapitulált feltétellel, mert a Szovjetunió hadat üzent neki 1945. augusztus 8-án és jó gyorsan szét is verte a japán csapatokat Kínában. Ennek nagy katonai jelentősége volt, míg az atombombák ledobásának nem igazán. Megöltek jó sok civilt, de az atombombáktól konkrétan a japán hadsereg nem igazán lett gyengébb. Eleve a szovjet hadüzenet időpontjához igazították az amerikaiak az atombombák ledobását, mert azok már nem elsősorban Japánnak szóltak, hanem a Szovjetuniónak. És igazából csak ki akarták próbálni a bombákat gyorsan élesben, még mielőtt véget ér a háború. Enélkül talán máig nem lenne éles tapasztalat az atombombák hatásairól.
Robur
2019. augusztus 09. 18:25
A kínaiak lájkolják ezt. Nankingért és társaikért.
bispora
2019. augusztus 09. 10:13
Iszonyatos mázli, hogy nem az elsőként kiszemelt kulturális főváros Kyoto kapta az atomot, az ezeréves faszerkezetű kolostoraival, palotáival. Állítólag a tervezésért felelős vezérkari tiszt felesége járt közben a városért, mert ott voltak nászúton... Az amerikaiak meg bekaphatják- nincsen épített történelmi örökségük, nem is értik mi az...
I_Isti
2019. augusztus 09. 10:12
"Az egyik oldal szerint igen, hiszen így sikerült megmenteni rengeteg amerikai katona életét, akik elestek volna, ha szárazföldi támadást kell indítani Japán ellen." Ne felejtsük el, hogy akkoriban az amerikai hadiipar csúcsra volt járatva ontotta a bombákat, repülőket, lőszereket és a napalmot. Nem csak amerikai katonák életét kímélték meg ezzel a két bombával, hanem nagyon sok japán polgári személy és katona életét is, ugyanis garantáltan porig égették volna a japán nagyvárosokat hagyományos, meg napalm bombákkal is, csak az nem két bevetés lett volna, hanem több száz, vagy esetleg több ezer bevetés több ezer bombázóval és hagyományos bombák tízezreivel!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!