Uncle Sam: az alulmaradt ellenzéki vezetőt ismerték el megválasztott elnöknek az amerikaiak
Ezt egyszer már eljátszották Guaidóval 2019-ben, akkor nem jött be.
Maduro nem hajlandó folytatni a tárgyalást az ellenzékkel az amerikai szankciók miatt.
Norvég képviselők érkeztek a venezuelai fővárosba, Caracasba, hogy megpróbálják újraindítani a kormány és az ellenzék közötti tárgyalásokat – közölte Juan Guaidó venezuelai ellenzéki vezető.
„Részt fogunk venni bármilyen olyan folyamatban, amely közelebb visz a konfliktus valódi megoldásához” – jelentette ki Guaidó
A felek egy sikeres tárgyalássorozat után abban állapodtak meg, hogy állandó tárgyalóbizottságot alakítanak, továbbra is Norvégia közvetítésével. Helyszínül Barbadost jelölték ki, az új tárgyalási forduló a múlt csütörtökön és pénteken lett volna. Nicolás Maduro venezuelai elnök kormányzata és az ellenzék ezt megelőzően a norvég fővárosban, Oslóban tárgyalt egymással.
Jorge Rodríguez venezuelai tájékoztatási miniszter azonban a múlt szerdán bejelentette, hogy a venezuelai kormány nem hajlandó folytatni a tárgyalást az ellenzékkel az amerikai szankciók miatt, ezért küldöttsége nem megy el a már kitűzött barbadosi tárgyalási fordulóra.
Donald Trump amerikai elnök a múlt héten rendelettel zároltatta a venezuelai kormány minden vagyonát, mert azzal vádolja, hogy „emberi jogi visszaéléseket követ el, önkényesen tartóztat le és vet börtönbe venezuelai állampolgárokat, korlátozza a sajtószabadságot, és folyamatosan megkísérli aláásni Juan Guaidó ideiglenes elnököt és a demokratikusan megválasztott venezuelai nemzetgyűlést”.
Guaidó az ellenzéki többségű venezuelai parlament elnöke, és januárban Venezuela ideiglenes vezetőjévé kiáltotta ki magát. Az Egyesült Államok mellett számos ország őt ismeri el a dél-amerikai állam átmeneti vezetőjeként.
Mindeközben Diosdado Cabello, az elnök híveiből álló alkotmányozó gyűlés elnöke bejelentette, hogy a következő nemzetgyűlési választásokat a jövő év január elején tarthatják. A következő voksolást elvileg a jövő év végén kellene tartani. Az ellenzék szerint a kormányzatnak az előrehozott választásokra vonatkozó terve egy „trükk” a nemzetgyűlés feloszlatására, és azáltal az ellenzék elhallgattatására.
Venezuela történetének egyik legsúlyosabb politikai és gazdasági válságát éli át. Az ország szinte egyetlen exportcikke a kőolaj, és az olaj árának pár évvel ezelőtti esése miatt az ország gazdasága összeomlott. A kormányzat szerint az Egyesült Államok az ellenzékkel közösen próbálja elszabotálni a venezuelai szocialista modell működését.
(MTI)