Az orosz agressziókat nem menti se Koszovó, se Irak, se Líbia, egyetlen a Nyugat által elkövetett nemzetközi jogszegés sem
A cél a történelem kezdete óta ugyanaz a hadviselésben: a győzelem, az akarat rákényszerítése az ellenségre.
Az ENSZ líbiai missziójának (UNSMIL) két tagjával végzett egy autóba rejtett pokolgép szombaton az ország keleti részén lévő Bengáziban, a merényletben további tíz ember, köztük egy gyermek megsebesült – jelentették a helyi biztonsági szervek.
Elítélte a merénylet elkövetését António Guterres ENSZ-főtitkár, aki egyben arra szólította fel a szembenálló feleket, hogy az áldozati ünnep (Íd al-Adha) idején tartsanak tűzszünetet, és térjenek vissza a tárgyalásokhoz.
A LANA líbiai hírügynökség szerint a robbanás akkor következett be, amikor az ENSZ konvoja éppen egy bevásárlóközpont előtt haladt el. Az UNSMIL egyik halottja líbiai, a másik pedig a Fidzsi-szigetek állampolgára volt.
A világszervezet helyi missziója tűzszünetet próbál tető alá hozni az egymással harcoló felek között.
Halífa Haftar, a Kelet- és Dél- Líbia nagy részét ellenőrzése alatt tartó Líbiai Nemzeti Hadsereg (LNA) vezetője – aki április 4-én indította meg csapatait az egységkormány kezében lévő Tripoli elfoglalására – mindeddig elutasította a javasolt fegyvernyugvást, de az iszlám világ egyik legfontosabb – szombattól keddig tartó – áldozati ünnepe, az Íd al-Adha - idejére mégis beleegyezett a harcok beszüntetésébe.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a szombati robbanás összefüggésben áll-e a jelenlegi harci helyzettel.
Haftar áprilisban azzal az indokkal kezdte meg tripoli hadjáratát, hogy meg akarja tisztítani az országot az egységkormány által szerinte hallgatólagosan támogatott terroristáktól és zsoldosoktól. Ellenfelei szerint azonban a tábornok valódi célja az egész országra kiterjedő katonai diktatúra bevezetése.
Az észak-afrikai ország Moammer Kadhafi néhai vezető 2011-es megbuktatása és meggyilkolása után káoszba süllyedt, és az ország területének jelentős részét egymással vetélkedő milíciák igyekeznek minél nagyobb mértékben ellenőrzésük alá vonni. Haftar elutasítja az ENSZ támogatását élvező egységkormányt, amely a nyugat-líbiai fővárosban, Tripoliban székel, így az ország gyakorlatilag két részre szakadt, két párhuzamos hatalom küzd egymással.
(MTI)