Egyelőre nem lép az ISS-re Fedor, az orosz robonauta

2019. augusztus 24. 12:20

A robotot szállító űrhajó nem tudott csatlakozni a Nemzetközi Űrállomáshoz.

2019. augusztus 24. 12:20

Nem sikerült elsőre csatlakoznia a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) a Szojuz űrhajónak, amely ember alakú robotot szállít a fedélzetén; két nap múlva újra megkísérlik a dokkolást – közölték az orosz űrkutatási hivatalban. Az űrhajósok nélküli Szojuznak szombat reggel kellett volna csatlakoznia az ISS-hez, de gondok akadtak az űrállomáson lévő Kursz nevű automata dokkoló rendszer jelerősítőjével, ezért nem sikerült. Orosz hírügynökségek szerint az űrhajó 99 méterre közelítette meg az űrállomást, majd visszatért a biztonságosnak mondható 279 méteres távolságra.

 A kudarc után az irányítóközpontban összeült a dokkoláskor jelen lévő állami bizottság. A testület zárt ajtók mögött ülésezett. Dmitrij Rogozin, az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz vezetője közölte, hogy hétfő reggel próbálkoznak újra a dokkolással. Addig az ISS fedélzetén lévő űrhajósoknak le kell szerelniük a dokkoló rendszer jelerősítőjét, tesztelniük kell, és ha szükséges, akkor lecserélik. A Szojuz űrhajó csütörtökön startolt el a kazahsztáni Bajkonurból fedélzetén a Fedor (oroszosan: Fjodor) nevet viselő, ember alakú robottal. Fedor, „akinek” az elnevezését a Final Experimental Demonstration Object Research (Végső Kísérleti Szemléltető Tárgykutatás) angol kifejezés rövidítéséből nyerte, alapvetően egy távirányítással őt navigáló ember mozdulatait képezi le egyidejűleg, de korlátozott autonóm cselekvésre is képes. Az android az űrállomás fedélzetén tartózkodó Alekszandr Szkvorcov kozmonauta és a földi irányító központban tartózkodó egyik kezelő mozdulatait fogja lemásolni. Ennek a robottípusnak az űrben használandó változata a Skybot F-850-es elnevezést kapta.

Fedor 184 centiméter magas, felszereltségétől függően 106-160 kilogramm súlyú és 20 kilogramm hasznos teher hordozására alkalmas „robonauta”. Képes járni, emelni, kormányozni, kúszni-mászni és felborulás után önállóan talpra állni. Fedort fokozatosan bővülő mesterséges intelligenciával is ellátják majd. A robot, amely a tervek szerint 17 napig tartózkodik majd a világűrben, az űrhajó parancsnoki üléséről felköszöntötte Oroszország lakóit nemzeti trikolórjuk megalkotásának 350. évfordulója alkalmából.

Nem Fedor lesz az első robonauta, aki megjárja a Nemzetközi Űrállomást. Az amerikai NASA Robonaut 2 láb nélküli humanoid robotja 2011-től a 2014-ben történt meghibásodásáig dolgozott ott, majd tavaly visszahozták a Földre, ahol korszerűsítve várja a visszatérést. Az Európai Űrügynökség (ESA) által kifejlesztett, gömb alakú CIMON (Crew Interactive Mobile Companion, avagy Legénységi Interaktív Mobil Társ) tavaly óta segíti az űrhajósokat, az IBM földi Watson számítógépével összekapcsolva. A Newsweek amerikai magazin szerint az űrállomás legfejlettebb robotja a két Astrobee repülő kocka, amelyeket a NASA áprilisban juttatott fel. A japánok úttörő robonautája 2013-ban a 34 centiméter magas, emberre emlékeztető külsejű Kirobo volt ugyanitt.

(MTI)

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Peter8811
2019. augusztus 25. 05:43
Fedor helyett Fodort kellett volna kilőni, hagy liberalizálódjon az űr is.
3M..
2019. augusztus 24. 22:31
Az oroszok elővigyázatosak. Jobb ha előbb még kicsit tesztelik. Az amerikai meghibásodott. https://www.youtube.com/watch?v=75MGd3ri_3w Szebb Jövőt!
IV. Fawkes
2019. augusztus 24. 20:22
Szóval arról lehet szó, hogy a robot nem tud manuálisan dokkolni, a Kursz dokkolónak meg elromlott az automata dokkolásához szükséges jeladója, ezért az egyik orosz 26-án manuálisan átdokkol a Kurszra, így szabaddá válik a hely a Zvezda modul dokkolóján. Másnap aztán megpróbálják a robotos Szojuzt ide dokkolni.
IV. Fawkes
2019. augusztus 24. 20:16
http://en.roscosmos.ru/20890/ Information message August 24, 2019, 16:00 GMT The Soyuz MS-14 is the first piloted spacecraft, which was launched using the Soyuz-2.1a carrier rocket. In order to certify the system and ensure the safety of cosmonauts the launch on August, 22 was unpiloted and was successful without any issues. This provides an opportunity to use this space complex for the crewed missions. However, during the docking of the ship a fault occurred in the ISS equipment responsible for the safe approach and airlocking. Therefore the Mission Control Center decided to withdraw the ship to a safe distance to ensure the safety of the crew. The RSC Energia specialists offered the State Commission the following Soyuz MS-14 redocking variant: On August, 26 Alexander Skvortsov crew will manually redock the Soyuz MS-13 piloted ship from the Zvezda module to the Small Research Module-2, where the Soyuz MS-14 was meant to dock. On August, 27 the second automatic docking attempt will take place, with the Soyuz MS-14 docking to the Zvezda module. Presently the Soyuz MS-14 is in normal spin in the Sun awaiting the redocking. Tomorrow Alexander Skvortsov will take an additional training according to the normal procedure using the onboard simulator to redock the Soyuz MS-13. The situation is complicated, however is under control.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!