Drámai beismerés: elszabadult a pokol Nagy-Britanniában, az ország teljesen kiszolgáltatottá vált
Az új törvénymódosításban bízik a brit miniszterelnök.
„Remélem, hogy az új brit miniszterelnök nem a megállapodás nélküli kilépést választja, de ez csak tőlük függ” – hangsúlyozta Leo Varadkar ír komrányfő.
Reményét fejezte ki csütörtökön Leo Varadkar ír kormányfő, hogy brit kollégája, Boris Johnson nem az Európai Unióból megállapodás nélkül elhagyása mellett dönt, de hangsúlyozta, egyedül Nagy-Britanniának kell a döntést meghoznia.
Brit kormányfőként mondott első beszédében Johnson csütörtökön kijelentette, hogy lehetséges az új megállapodás az Európai Unióval Nagy-Britannia kilépésének feltételrendszeréről, de az egyezménynek nem lehet része az Észak-Írország és az Ír Köztársaság közötti fizikai határellenőrzés újbóli bevezetésének megelőzését célzó tartalékmegoldás (backstop).
Varadkar viszont azt hangsúlyozta, hogy nem lesz sem megállapodás a kilépésről, sem az azt követő kereskedelmi egyezmény, ha Nagy-Britannia nem fogadja el a backstopot. A tartalékmegoldás kivételére történő felszólítással Johnson lényegében a „megállapodás nélküli” Brexitet szorgalmazta – fogalmazott Varadkar.
„Remélem, hogy az új brit miniszterelnök nem a megállapodás nélküli kilépést választja, de ez csak tőlük függ” – hangsúlyozta az ír kormányfő. „Az Európai Unió és Írország álláspontja nem változott: a tartalékmegoldás a kilépési egyezmény szerves része” – tette hozzá.
„A backstop nélkül nincsen kilépési egyezmény, nincs átmeneti időszak, nincs életbe lépési időszak, és nem lesz szabadkereskedelmi megállapodás sem, amíg a dolgok meg nem oldódnak” – mondta.
A megállapodás nélküli brexit brit fenyegetés
Varadkar közölte, hogy rövidesen találkozni szeretne Johnsonnal, hogy ismertesse vele az álláspontját. Ugyanakkor hangsúlyozta: a döntés, hogy az Egyesült Királyság megállapodással vagy anélkül lép ki az unióból, kizárólag Londontól függ. „A megállapodás nélküli kilépés brit fenyegetés. Ezt csak a brit kormány tudja előidézni” – tette hozzá.
A jelenlegi Brexit-megállapodás legvitatottabb eleme az ír-északír határon hosszú évek óta nem létező fizikai ellenőrzés újbóli meghonosításának elkerülését célzó tartalékmegoldás, a backstop. Ennek alapján az Egyesült Királyság vámuniós viszonyrendszerben maradna az EU-val, ha nem sikerülne időben olyan szabadkereskedelmi megállapodást kötni, amely feleslegessé tenné az ellenőrzés visszaállítását Észak-Írország és az Ír Köztársaság határán. A keményvonalas tory Brexit-tábor viszont – amelynek Johnson az egyik frontembere – nem fogadja el a kilépési egyezményben foglalt tartalékmegoldást.
Ez a 499 kilométeres határszakasz lesz az Egyesült Királyság és az EU egyetlen szárazföldi vámhatára a Brexit után.
(MTI)