Meghökkentő: mintha csak A Keresztapa című film elevenedett volna meg Brüsszelben
Manfred Weber bizonyára elégedett lehet. Dornfeld László írása.
Az ifjúkorában román nacionalista Dacian Ciolos Járóka Lívia megszavazását kérte liberális EP-frakciótársától, Donáthék nem teljesítették a frakcióvezető kérését. A Fidesz szerint a magyar ellenzékiek „magyarallergiában” szenvednek. Kis európolitika az Unióból.
Járóka Lívia megválasztásával kapcsolatban először azért alakult ki némi vita, mert először Ujhelyi István szóvá tette, hogy a fideszes politikus olyan levélben kérte a többi EP-képviselő támogatását, amiből csak az nem derült ki, hogy magyar és fideszes.
Aztán a szavazás után Cseh Katalin, a Momentum politikusa, és a Renew Europe (Újítsuk meg Európát) nevű liberális frakció egyik alelnöke fejezte ki mélységes csalódottságát Járóka megválasztásával kapcsolatban. Ahogy írta közösségi oldalán:
Számunkra elfogadhatatlan, hogy azok kerüljenek vezető pozícióba Európában, akik Európa szétverésén dolgoznak.
A Zöldek szóvivője, Ruth Reichstein viszont épp azt tette szóvá, hogy a liberális képviselőcsoport vezetője nemhogy ellenezte, hanem a pártközi megegyezés értelmében egyenesen támogatta a fideszes képviselő megválasztását.
Dacian Ciolos egy levélben kérte a liberális frakció tagjait – hivatkozva a néppárttal és a szocdemekkel kötött egyezségre –, hogy szavazzanak a Néppárt jelöltjeire, többek között Járóka Líviára. A zöldek azt kifogásolták, hogy a liberálisok a zöld jelöltekkel szemben a fideszeseket részesítik előnyben. Ez „hihetetlen” – írták, és megkérdezték: vajon „mi a helyzet azokkal az európai értékekkel, amelyekről [a liberálisok] állandóan prédikálnak?”
Az eset kapcsán az EUrológus megkérdezte a Fideszt, ők azt írták: minden parlament megalakulása előtt a politikai frakciók egyeztetnek arról, hogy ki milyen vezető tisztségeket megszerzését támogatja. Erről megállapodás születik, amit aztán a szavazáskor a frakciók betartanak. Tehát – összegezte a sajtóiroda – azért támogatnak más frakciók jelöléseit, metr egyetértenek velük, hanem mert megegyeznek róluk.
A delegáció megfogalmazta a véleményét az eset politikai vonatkozásairól is. Azt írták: „Az ellenzéki EP-képviselők láthatóan »magyarallergiában« szenvednek, ugyanis a frakciók közötti megállapodás ellenére is magyar képviselőtársuk ellen kampányoltak. Erre különösen Járóka Lívia esetében nincs mentség, aki roma származású politikusként évek óta az európai mélyszegénység ellen küzd. Járóka Lívia egyébként a választást követően gratulált Dobrev Klárának, amit a »DK legeurópaibb párt« képviselője nem tett meg.”