Bezzegrománia
Csak jelezni szeretném, hogy ennek „a szomszéd kertje mennyivel európaibb” játéknak semmi értelme.
Nemzetközi és romániai jogi fórumokhoz fordul az RMDSZ, az EMNP és az MPP.
A Főtér romániai magyar portál pénteki írásában az RMDSZ elnökének csütörtöki nyilatkozatát idézte: Kelemen Hunor a Radio France International rádióban úgy fogalmazott, a nemzetközi intézményekhez fordul az úzvölgyi katonatemetőben történt „barbár és vandál” tettek miatt.
„Nem fogunk itt megállni, nem lehet, hogy ez a folt ott maradjon a társadalom arcán. Megteszünk minden törvényes politikai lépést az igazságszolgáltatásban, a nemzetközi fórumokon, megmutatjuk az összes fényképet, az összes felvételt, pontosan úgy, ahogy történt, hogy lása a világ, hogyan viselkedik a többség a kisebbséggel egy rendkívül érzékeny pillanatban. Az Európai Uniótól Románia minden partneréig” – mondta Kelemen, aki szerint csütörtökön Románia „megmutatta igazi arcát” a kisebbségek védelme terén.
Feljelentés a károk miatt
A Magyar Polgári Párt pénteken jelezte, hogy a temetőben történt rongálások miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz és kártérítést követel a sírkertben és a kerítésben tett károkért. A fejlenetést a jövő héten nyújtja be a gyergyószentmiklósi ügyészségen Mezei János pártelnök.
Az Erdélyi Magyar Néppárt szintén feljelentést tesz ismeretlen tettes ellen, gyűlöletkeltésért és rongálásért. Cosmortányi István pártelnök csütörtöki, kolozsvári sajtótájékoztatóján azt is elmondta, hogy követelik a belügyminiszter és a Hargita megyei prefektus lemondását, szorgalmazzák egy nemzetközi vizsgálóbizottság felállítását is és tájékoztatják a történtekről a a külföldi sajtót és a nemzetközi politikai szereplőket is.
Hatósági bűnpártolás?
„Az a tény, hogy a csendőrség nem megfelelő létszámban volt jelen, noha várható volt – miként azt a Néppárt Hargita megyei elnöke két nappal az események előtt jelezte is a megyei főügyésznek –, hogy interetnikus konfliktust próbálnak meg kirobbantani. A csendőrség tehát vagy nem tudta megakadályozni az erőszakot, ebben az esetben pedig felvetül az inkompetencia és a mulasztás kérdése, vagy szándékosan nem tettek meg mindent a helyzet normalizálásáért, ez pedig még súlyosabb következményekkel kell járjon” – mondta Csomortányi a Főtér szerint.