Trump beiktatásának kézzel fogható előnyei lesznek Magyarország számára
Hoppon maradnak az (egykori) demokrata mélyállam magyarországi kitartottjai is.
Az orosz külügyminiszter elmondása szerint újabb népszavazáshoz kötötték az amerikaiak az új országrész elismerését.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint egykori amerikai kollégája, John Kerry 2014-ben azt mondta neki, hogy az Egyesült Államok elismeri az akkori krími népszavazás eredményeinek hitelességét, de szükségesnek tart egy újabb, a nemzetközi joggal összhangban álló referendumot a félsziget csatlakozásáról Oroszországhoz.
Szergej Lavrov az RBK gazdasági napilap internetes felületén csütörtökön megjelent interjúban emlékezett vissza az öt évvel ezelőtti megbeszélésére Kerryvel.
A politikus felidézte, hogy 2014 áprilisában Kerry kijelentette: „Minden világos. Minden úgy történt, ahogy a krími nép akarta. De a rend kedvéért tartsanak még egy népszavazást”. Oroszország az amerikai kezdeményezést elvetette.
„Milyen megfontolásból? Ha minden világos, minek kell a népet egy újabb szavazásba hajszolni?” firtatta Lavrov az interjúban. Reményét fejezte ki, hogy Kerry nem fogja zokon venni, hogy ő ezt most nyilvánosságra hozta. Mint mondta, Kerry is nyilvánosságra hozott emlékirataiban titkokat a kettejük között lefolytatott tárgyalásokról.
A krími referendumot a lakosok 96 százaléka támogatta a félsziget csatlakozását Oroszországhoz, de a Nyugat vitatta az orosz fegyveres erők felügyelet alatt megtartott népszavazás hitelességét, amelyre hivatkozva Oroszország magához csatolta az ukrán területet. Az ENSZ-tagállamok túlnyomó többsége nem ismerte el ennek a jogszerűségét és továbbra is Ukrajna részének tekinti a félszigetet. Az Egyesült Államok és az EU-országok szankciókat vezettek be Oroszország ellen. Moszkva álláspontja szerint a félsziget hovatartozásának kérdése már „örökre lezárt ügy”.
(MTI)