Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Az EU-nak meg kell kezdenie a csatlakozási tárgyalásokat Észak-Macedóniával Jean-Claude Juncker szerint.
Észak-Macedónia számos téren elért jelentős eredményeivel eleget tett az Európai Unió elvárásainak, most az unió feladata, hogy teljesítse ígéretét, és megkezdje az uniós tagságról szóló csatlakozási tárgyalásokat – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke kedden Brüsszelben. Jean-Claude Juncker Zoran Zaev északmacedón kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatóján felidézte: mandátuma elején úgy nyilatkozott, hogy egyetlen ország sem lehet az Európai Unió tagja anélkül, hogy az ahhoz szükséges minden feltételt ne teljesítené. Észak-Macedónia megfogadta ezeket a szavakat. Példa a régió többi országa számára, amelyeknek szintén így kell cselekedniük – húzta alá.
Juncker hangsúlyozta, az ország új nevének tavaly június közepén Szkopje és Athén között létrejött megállapodás értelmében történt elfogadása példaértékű a környező országok számára, és jelentős lépést jelent a Balkán stabilitása szempontjából. Ezt egészíti ki az, hogy Észak-Macedónia hosszú ideje folytatja reformjait egyebek mellett az igazságszolgáltatás és a közhivatalok terén, és mindez a korrupció és a szervezett bűnözés elleni hatékony fellépést segítik. Az Európai Bizottság javaslatot tett a csatlakozási tárgyalások megkezdésére, most az Európai Unió tagországait tömörítő tanácson a sor, hogy ehhez már a nyár folyamán megtegye az első lépéseket – tette hozzá az uniós bizottság elnöke.
Zoran Zaev északmacedón miniszterelnök kijelentette: elvárja, hogy az Európai Unió is teljesítse kötelességét, ahogy országa is mindent megtett az uniós csatlakozás érdekében. Észak-Macedónia folytatja a reformokat, és készen áll a tárgyalások megkezdésére – közölte. Kiemelte, az uniós tagság fontos országa jövője szempontjából, ugyanis az európai integráció biztosíték arra, hogy a fiatalok otthon boldoguljanak, és ne távozzanak más országokba a jobb élet reményében.
Johannes Hahn, az európai szomszédságpolitikáért és csatlakozási tárgyalásokért felelős biztos a sajtóértekezleten elmondta, az eddig elért reformeredmények máris jelentős gazdasági fellendülést eredményeztek Észak-Macedóniában. Hahn reményét fejezte ki, hogy az uniós tagországok megértik a bővítés fontosságát, amely a régió és az egész Európai Unió stabilitását erősíti.
(MTI)