Petícióval akadályoznák meg a „homofób és macsó” Delon kitüntetését

2019. május 14. 07:34

Hollywood visszatért Cannes-ba, jönnek a PC- és genderértékek.

2019. május 14. 07:34

Védekezésre kényszerült hétfői sajtótájékoztatóján Thierry Frémaux, a cannes-i fesztivál művészeti igazgatója, miután egy interneten megjelent petícióban azt kérték a szervezőktől, hogy ne tüntessék ki „a rasszista, homofób és nőgyűlölő” Alain Delont tiszteletbeli Arany Pálmával a kedden kezdődő seregszemlén. A fesztiváligazgató szerint külön kell választani a francia világsztár munkásságát a véleményétől. Az amerikai Women and Hollywood nevű szervezet angol nyelven megjelent petícióját hétfő estig több mint 16 ezren írták alá.

„Nem a Nobel-díjjal jutalmazzuk Delont, hanem tiszteletbeli Arany Pálmával életművéért. A fesztivál elítél bizonyos megszólalásokat, de nem a véleménynyilvánítás szabadságát. Szét kell választani a dolgokat” – mondta Thierry Frémaux Cannes-ban a 72. fesztivál ünnepélyes megnyitása előtt egy nappal tartott sajtótájékoztatóján, ahol elítélte a „politikai rendőrséget”„Delon szabadon kifejtheti a véleményét, még ha én nem osztom is azt (...) Nehéz mai szemüvegen át megítélni olyan dolgokat, amelyek évekkel ezelőtt történtek vagy amelyeket akkor mondtak” – tette hozzá.

A tervek szerint a 83 éves francia filmszínészt – aki korábban elismerte, hogy megütött nőket, illetve a homoszexualitást természetellenesnek tartja – vasárnap tüntetik ki ünnepélyes keretek között. A 72. seregszemle hivatalos plakátján is eredetileg a fiatal Alain Delon szerepelt volna, de Agnes Varda márciusban bekövetkezett halála után végül a filmrendezőnő került rá.

A petíció megfogalmazói úgy vélik, hogy „nincs helye egy ilyen jelentős eseményen rasszistáknak, szexistáknak és homofóboknak”. Az aláírók felidézték, egy 2013-as tévéinterjúban Alain Delon úgy vélte, hogy a homoszexuális pároknak nem szabadna engedélyezni gyerekek örökbefogadását, a „nőket pedig macsó módon kell kezelni, beleértve a pofonokat is”. A petíció arra is emlékeztetett, hogy a filmsztár fia, Anthony Delon május 4-én az Instagramon azt állította az apjáról, hogy gyerekkorában erőszakos volt vele, és kutyákkal zárta össze egy ketrecben, hogy keményebbé váljon.

A művészeti igazgató azért is védekezésre kényszerült, mert a hivatalos versenyprogram 21 alkotása között csak 4 olyan szerepel, amelyet nő rendezett, pedig a hollywoodi szexuális zaklatási botrányok nyomán a cannes-i fesztivál egy chartában tavaly elkötelezte magát a nők és férfiak közötti egyenlőség tiszteletben tartására. „Az egyenlőség iránti elköteleződést nem szabad összekeverni a válogatás kérdésével. Nem lenne méltó a fesztivál részéről csak azért beválogatni egy filmet, mert azt nő rendezte” – hangsúlyozta Thierry Frémaux. A fesztivál közleményében jelezte, hogy a 39 országból benevezett 1845 alkotás 26 százalékát rendezte nő, így jobban érthető, hogy a versenyben szereplők filmek rendezői között csak 19 százalékban vannak.

A szervezők arra is felhívták a figyelmet, hogy a diplomamunkák versenyébe benevezett alkotásoknak viszont már 44 százalékát rendezte nő, ami azt jelzi, hogy a jövőben egyre jelentősebb szerephez juthatnak a női rendezők. A beválogatott magyar vizsgafilmet is nő, Moldovai Katalin rendezte. Az Ahogy eddig című diplomafilm az egyetemek legjobbjait felvonultató Cinéfondation programban szerepel május 21-én.

A közlemény azt is kiemelte, hogy a fesztivál 109 állandó munkatársa közül 66 nő, ami 61 százalékot jelent, és a rendezvény 12 napja alatt a Cannes-ban dolgozó 974 fős csapatban 468 nő dolgozik, azaz az alkalmazottak 48 százaléka nő. A válogatóbizottságban fele-fele arányban vannak a férfiak és a nők, és a fesztivál valamennyi válogatásának zsűritagjait is paritásosan jelölték ki a szervezők. A 72. cannes-i filmfesztivál Jim Jarmusch The Dead Don't Die (A halottak nem halnak meg) című zombifilmjének díszbemutatójával kedd este veszi kezdetét a francia Riviérán. A fesztivál május 25-éig tart, a hivatalos versenyprogram zsűrijének elnöke Alejandro González Inárritu ötszörös Oscar-díjas mexikói filmrendező.

(MTI)

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2019. május 14. 20:58
Kontraszelekció. Nem azokat díjazzák, akiknek értékes a munkájuk, hanem azokat, akiknek "értékes a véleményük". Az euróvízión például kizárt, hogy a legjobb nyerjen, na pláne, ha még orosz is. Ellenben egy nyomorék izraeli buzeránsnak mindig igen jók esélyei, lényegében teljesen függetlenül a produkciójától. --- Azt én nem tudom, hogy Alain Delonnak miről mi a véleménye, nem is érdekel, de ha valaki valaki a színészek között, aki a munkájával rászolgált ilyen díjra, akkor ő az.
péterx
2019. május 14. 16:54
Delon kiemelkedő filmes életműve méltó az elismerésre, a kéretlen-önjelölt erénycsőszöknek pedig nem kell résztvenniük a díjátadón.
heroes_never_die
2019. május 14. 13:52
Milyen érdekes, hogy kohászoknál még nem láttam gender-paritási követelést, ahogy jó néhány nehéz, veszélyes, olykor koszos munkát sem kvótanökkel végeztetnek. Delon, Belmondo, vagy az amerikai Eastwood (és még sorolhatnám), nem csak bombasztikusan jóképü férfiak voltak, hanem hatalmas tehetséggel megáldott szinészek is. Az általuk játszott karakterek, a "sármos rosszfiúk" egyúttal saját magukat is jellemezték/jellemzik. Mit mondjak? Mi nök, legalábbis az igaziak ugye, pontosan az ilyen "rosszfiúkat" imádjuk, ilyenekröl álmodunk, akár tetszik a fem-manciknak, akár nem. Avagy hallott már valaki egy nöt áradozni pl. az átgenderizált momentumos izékröl?
Rasdi
2019. május 14. 12:20
Ami azt illeti, ha annyira ragaszkodnak a nők az azonos kezeléshez, akkor bizony nyeljék le a pofonokat is. Amiért megütnék egy férfit (nem szoktam), miért ne üssek meg egy nőt is (szerintük). Ettől függetlenül nem tudom elképzelni, hogy megüssek egy nőt. Abban szerintem semmi férfias nincs.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!