Ezt nehezen fogják kiheverni: kegyetlen csapást mértek Ukrajnára az oroszok, több száz drónt vetettek be

Kórházat is ért találat, többen megsérültek.

Elnököt választ Ukrajna népe, vérmes remények nélkül. Az ukrajnai össznépi kiábrándultság egészen súlyos méreteket ölt Kárpátalján. A magyar határ menti Badaló községben kérdeztük meg a helyieket, mi a véleményük a Majdan utáni Ukrajna elmúlt éveiről. Az, hogy helyben Porosenko 2 darab, Zelenszkij pedig 265 szavazatot kapott, mutat valamit a közhangulatból.
Dankai Péter tudósítása
Ukrajnában március 31-én megtartották az elnökválasztás első fordulóját, amelyen a humorista Zelenszkij szerepelt a legjobban, magas fölénnyel végzett az első helyen. A kárpátaljai emberek is szavaztak, bár nem túl nagy volt az érdeklődés a választás iránt. Kárpátalja lakosságának csupán a 47% járult az urnákhoz. A magyarlakta településeken még ennél is kevesebben – a választásra jogosultak 37% ment el szavazni.
A legtöbb szavazatot a magyaroktól – csak úgy, mint az ország legtöbb régiójában, Volodimir Zelenszkij kapta – 45,26% voksolt rá, ami nagyjából 16-17 ezer embert jelent.
A jelenlegi elnök Petro Porosenko leszerepelt Kárpátalján, a szavazatok mindössze 8%-át sikerült megszereznie. Volt olyan magyar település – a nagyszőlősi járási Tiszakeresztúr, ahol egyetlen szavazatot sem kapott. A helyiek meg is jegyezték humorosan:
Az ukrajnai választók három hét után, ma, a nyugati kereszténység húsvétvasárnapján járulnak újra az urnákhoz, hogy az elnökválasztás második fordulójában eldöntsék, Zelenszkijt vagy Porosenkót akarják-e államfőjüknek.
Első, elnökválasztási jelöltekre vonatkozó utcaembere-riportunk mellett ismét megkérdeztük a kárpátaljaiakat, egész pontosan Badaló lakóit, mi a véleményük a politikáról – ezúttal Ukrajna Majdan utáni éveiről.
Két szavazat Porosenkóra, kétszázhatvanöt Zelenszkijre
A választási számok is magukért beszélnek:
de itt is nagyon alacsony volt a részvétel. Riportunkban azt próbáltuk kideríteni, hogy mi is lehet ennek az oka.
Egy fiatal srác ballag felénk – leszólítjuk: „Én csak annyiban látom pozitívnak a helyzetet az elmúlt öt évet figyelembe véve, hogy legalább nálunk nem lehet annyira érezni azt a háborús helyzetet a levegőben, amúgy semmi másban” – mondja kissé elgondolkodva.
Badaló
Egy fiatal lány repeszt biciklijével az utcán – megszólítjuk őt is. Elmondja, hogy ő fiatalk ora ellenére reálisan látja a helyzetet. Az elmúlt öt évben Ukrajna szerinte nagyon sokat változott, ezzel együtt nehezedett a kárpátaljaiak sorsa is. A hrivnya értéke „a béka segge alatt van”, ami nagyon sokat jelent,
A háború miatt már nagyon sok családapa és fiatal férfi vesztette életét, sőt nők és gyerekek is, és a konfliktus Ukrajna lakosságának a csökkenéséhez is nagyban hozzájárult. „Sok férfi külföldön kényszerült munkát vállalni, messze van a családjától. Nem láthatják a gyerekeiket felnőni, mert a megélhetősért kell a távolban dolgozniuk. Az itt élő magyarokat nem becsülik meg, és nem tisztelik a magyar anyanyelvünket, sőt nagyon meg szeretnének minket tőle fosztani” – fejti ki gondolatait.
A település parkjában üldögélő középkorú férfi kérdésünkre úgy válaszol: „Véleményem szerint Ukrajna minden szempontból rosszabb hely lett. Mind nemzeti, mind kisebbségi, mind gazdasági téren egyaránt. A kivándorlás pedig elképzelhetetlen méreteket ölt. Bízom a javulásban” – teszi hozzá, miközben a földre tekint.
Rosszabb és rosszabb
Két fiatal, 18-20 év körüli fiú közeledik felénk – szóba elegyedünk velük. Az egyikük elmondja, hogy szerinte a Majdan után Ukrajna helyzete fokozatosan romlott: „Nem foglalkoznak a politikusok senkivel, csak saját magukkal” – bosszankodik.
– teszi hozzá. „Jó irányba nem változott, az biztos!” Annyiba változott, hogy nem lehet megélni Ukrajnában, és a legtöbb fiatal külföldre kényszerül. Az árak emelkedtek, a fizetésük értéke viszont romlott.
A másik srác is hasonlóképpen vélekedik: „Rosszabbodott a helyzet, az az egy biztos!” A munkabérek csak minimálisan emelkedtek, az árak viszont mindennek a duplájára nőttek – mondja el dühösen.
Egy lány jön ki az élelmiszerboltból, aki kérdésünkre lazán azt a választ adja: „Természetesen a Majdan után a helyzet rosszabbodott! Csak körül kell nézni, mindennek felment az ára, mindenki menekül el innen. A kisebbségeket megpróbálják elnyomni, az ember munkáját egyszerűen nem fizetik meg. Annak, aki nem akarja itt hagyni a családját és itt próbál boldogulni – nagyon nehéz, nem sok lehetőség akad, de mégis marad... A hrivnya értéktelen lett! Személy szerint semmilyen pozitívumot nem látok a Majdan óta” – sorolja panaszait.
Egy idősebb férfi szólítunk meg végül. Úgy fogalmaz: az öt évvel ezelőtti állapotokhoz képest jelentős változások történtek. Először is: a munkaképes lakosság legalább 30 százaléka külföldre lett száműzve. A másik: az ország sokkal szegényebb lett, hitelekből tartja el magát.
A talán az egész kárpátaljai közhangulatot is bemutató, megszólított badalóiaknak láthatóan elege van a politikusokból, a folyamatosan elszegényedő országból, a hazugságokból. Ez talán az egyik oka annak, hogy Kárpátalja lakossága miért nem vett részt nagy számban a választáson és miért nem szavazott gyakorlatilag senki a regnáló Porosenkóra.