Megszólalt Kelemen Hunor a román elnökválasztás után: felvázolta az RDMSZ előtti időszakot
A romániai államfőválasztás első fordulóját követő urnazárás után a szövetségi elnök rövid sajtónyilatkozatában elmondta: „a ma este csak a máról szólt”.
Átszámítva közel 30 milliós bírságot kell fizetne egy magyar polgármesternek, mert le mert fordítani egy román szót magyarra.
Óriási összegre, közel 100 ezer euróra bírságolták jogerősen Korond polgármesterét, Katona Mihályt a Községháza felirat eltávolítását előíró bírósági határozat végrehajtásának megtagadása miatt – tudósított az esetről a Maszol.ro nyomán az Erdely.ma hírportál. A híradások szerint a pénzbüntetést még a Hargita megyei törvényszék szabta ki a múlt év végén egy, a hírhedt magyargyűlölő Dan Tanasă által indított per nyomán. Korond polgármesterének fellebbezését a marosvásárhelyi ítélőtábla hétfőn utasította el, így vált a bírság jogerőssé.
Az ügyet előzményeihez hozzátartozik, hogy három éve a polgármester egyszer már elveszített egy pert, ami miatt le is vetette a feliratot, azonban visszatéve újra magára haragította Dan Tanasă-t, aki az általa vezetett Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) nevében újra feljelentette a polgármestert jogerős bírósági ítélet végrehajtásának megtagadása miatt.
Mint a marosvásárhelyi táblabíróság hétfői ítélte, Katona Mihálynak a bruttó minimálbér 20 százalékának megfelelő összeget, 380 lejt kell kifizetnie 2016. október 21-től számítva minden egyes napért, ami a Községháza felirat eltávolításáig eltelik. A bíróság arra is kötelezte a polgármestert, hogy szintén 2016. október 21-től számítva napi 100 lej késedelmi díjat fizessen a panaszosnak, azaz Dan Tanasă egyesületének mindaddig, amíg a magyar felirat le nem kerül a községházáról. Ez azt jelenti, hogy Katona Mihálynak annyiszor 480 lejt kell kifizetnie, ahány nap eltelik 2016. október 21-től az ítélet végrehajtásáig. Vagyis a polgármesternek akkor is 430 ezer lej körüli összeget kell kifizetnie, ha azonnal eltávolítja a feliratot.
Katona Mihály koncepciós pernek nevezte a Dan Tanasă által kezdeményezett eljárást, és attól tart, hogy ez az ítélet precedenst teremt. Az elöljáró szerint a fellebbviteli eljárás során egyáltalán nem vették figyelembe az általa benyújtott bizonyítékokat. Hiába csatoltak kép- és videófelvételeket, valamint hivatalos jegyzőkönyvet a bírósági ítélet végrehajtásáról (azaz az eredeti Primăria – Községháza feliratok eltávolításáról), ezeket nem fogadták el. A 2016 októberében eltávolított felirat helyére a Casa comunală / Községháza felirat került – magyarázta. Ez esetben a magyar szöveg tükörfordítása a románnak, az új feliratot nem kívánják eltávolítani, a további lépésekről azonban egyelőre nem tudott nyilatkozni. A polgármester elmondta: szeretne az RMDSZ politikusaival tárgyalni a kialakult helyzetről, és mindenképpen jogi segítséget kér, mielőtt „teljesen kivégeznék” – zárja az ügy ismertetését az Erdely.ma.
(Borítókép: Székelyhon)