Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
A legális migrációt támogató uniós szabályok megfelelőek, de jobb végrehajtásra és kommunikációra van szükség – közölte az Európai Bizottság.
A legális migrációt támogató jelenlegi európai uniós szabályozások javarészt megfelelnek annak a célnak, hogy megfelelő jogokat biztosítanak az unióba igyekvő nem uniós állampolgárok számára, ugyanakkor kommunikációt, a tagállamok részéről pedig jobb végrehajtást igényelnek – közölte friss jelentésében az Európai Bizottság pénteken.
A legális migrációra vonatkozó uniós jogszabályok értékelését összegző dokumentumban a jelentéstevők szerint az illegális migráció visszaszorítását célzó legális migrációs törekvéseket ösztönző uniós irányelvek pozitív hatást váltanak ki, különösen a szakképzett munkaerő vonzása tekintetében, amelyeket a tagállamok önmagukban nem lettek volna képesek elérni. Megjegyezték ugyanakkor, hogy több erőfeszítésre van szükség az uniós jogszabályokban megállapított jogokkal és eljárásokkal kapcsolatos tudatosság növelése és a tagállamok általi végrehajtásának javítása érdekében. Ezen kívül hatékonyabb kommunikációra van szükség a magasan képzett munkavállalók vonzása érdekében.
Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Bizottság migrációs politikáért és uniós belügyekért, valamint az uniós polgárságért felelős tagja elmondta, felelősségteljes és előrelátó megközelítésre van szükség a legális migrációt illetően.
„A legális migráció a gazdasági növekedésről, a stabilitásról, és a fellendülésről szól” – fogalmazott.
Noha a jelentés szerint az uniós szabályok megfelelőek, jobban kell szabályozni mindazok jogait és kötelességeit, akik munkavállalás céljából, tanulmányi, vagy családi okokból jönnek Európába. Ez úgy a tagállamok, mint az unióba jogszerűen bevándorló emberek érdeke is – húzta alá az uniós biztos.
Valamennyi érdekelt fél – beleértve a tagállamokat is – megerősítette, hogy az EU számára továbbra is hozzáadott értéket jelent, ha a legális bevándorlásra vonatkozóan közös uniós jogi keret áll rendelkezésre – közölték.
(MTI)