Brexit: április közepéig vonhatja vissza London a kilépési nyilatkozatot

2019. március 22. 16:07

Véget ért a soros uniós csúcs, jönnek a politikusi megszólalások, és a zárónyilatkozat.

2019. március 22. 16:07

Április 12-ig minden lehetőség nyitva marad az Egyesült Királyság európai uniós kiválási folyamatát illetően, akár a kilépési szándék egyoldalú visszavonása is – jelentette ki Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a pénteki brüsszeli EU-csúcs után. „Április 12-ig bármi lehetséges: a rendezett kiválás, a hosszú halasztás, amennyiben az Egyesült Királyság úgy dönt, hogy újragondolja a stratégiáját, vagy akár a Lisszaboni Szerződés 50. cikkének visszavonása is, amely a brit kormány hatásköre” – mondta Tusk.

„A Brexit sorsa brit barátaink kezében van. Mi felkészültünk a legrosszabbra, de a legjobbakat reméljük. Mint tudják, a remény hal meg utoljára” –tette hozzá a találkozót lezáró sajtótájékoztatón.

Nem maradhat az EU a Brexit túsza Macron szerint

Tiszteletben kell tartani a brit nép akaratát, amellyel Nagy-Britannia uniós tagságának megszüntetése mellett foglalt állást, de tiszteletben kell tartani az Európai Unió egységét is, az unió nem maradhat a Brexit túsza – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök Brüsszelben.

Sajtótájékoztatóján aláhúzta, „nem tehetjük, hogy addig szavaztatjuk meg az embereket, ameddig nem nekünk megfelelő eredmény születik”.
Aláhúzta, a Brexit mindenekelőtt egy politikai lecke. Le kell vonni a Brexit tanulságait: holtponthoz vezet, úgy szavazásra bocsátani az uniós tagság megszűnésének kérdését, hogy nincs kész terv annak bármilyen kimenetelére. Ezzel mindenkinek tisztában kell lennie – tette hozzá.

Beszélt a Fideszről is Macron: szerint a néppárti döntés nagyon hasonlít az elmúlt években hozott számos döntésre, amelyekben nem az elveket helyezték előtérbe, hanem a „törzsi logika” érvényesült – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök Brüsszelben, az Európai Tanács kétnapos csúcstalálkozóját követően újságírói kérdésre válaszolva pénteken. Macron elmondta, mivel pártja nem az EPP tagja, nem lehetnek elvárásai, de az EPP döntése nem egyértelmű számára.

Véleménye szerint a Fidesz tagságának felfüggesztéséről szóló határozat „nem volt valódi döntés, valójában semmi sem változott”. Az eredmény „bizonyára jó az EPP-nek, és jó hír Orbán Viktornak, de nem biztos, hogy jó az európai projektnek, e projekt szilárdságának és tisztaságának” – tette hozzá.

Szerinte számos olyan dolog van, amelyekről lehet vitatkozni, de vannak olyanok, amelyeknek egyértelműeknek és megkérdőjelezhetetlennek kell lenniük. „Az EPP szavazása kudarc Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és mindazok számára, akiket Orbán Viktor megsértett” – tette hozzá. Hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy nagyon jó a személyes kapcsolata Orbán Viktorral.

Merkel az EP-választások jogbiztonságáról beszélt

Az Európai Uniónak a brit uniós tagság szabályozatlan megszűnésével járó  bizonytalanság megakadályozására és jogbiztonságra van szüksége az európai parlamenti választások kapcsán – jelentette ki Angela Merkel német kancellár Brüsszelben, az Európai Tanács kétnapos csúcstalálkozóját követően pénteken.

Merkel sajtótájékoztatóján aláhúzta, az EP-választások nem áshatók alá. Nagy-Britanniának a lehető legrövidebb határidővel egyértelművé kell tennie, hogy milyen módon, rendezett, vagy rendezetlen viszonyok között akar távozni az Európai Unióból. A megbeszélések folyamán az unióban maradó 27-ek ismét bizonyították, hogy képesek szorosan együttműködni. Ezt az egységet a jövőben is meg kell tudni tartani – mondta Merkel.

Juncker Kínával foglalkozott

Kína egyszerre versenytárs, partner és rivális az Európai Unió számára; mihamarabb kölcsönösségre van szükség a felek közötti, jelenleg egyenlőtlen kereskedelmi kapcsolatban – jelentette ki az Európai Bizottság elnöke a pénteki brüsszeli EU-csúcs után.

Jean-Claude Juncker az ülést lezáró sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy miközben az európai közbeszerzési piac hozzáférhető a kínai vállalatok számára, fordítva ez nem igaz, amin változtatni kell. Kiemelte: a kínai piac nem elég nyitott az európai termékek előtt, így a verseny nem tisztességes, a kereskedelmi viszony aszimmetrikus, s ez egyenlőtlenségekhez vezet.

A Brexit után is bennmaradó tagállamok vezetőinek pénteki találkozóján a fő téma az EU-Kína  viszony volt, amelyről eredetileg az előző napon egyeztettek volna, azonban az Egyesült Királyság kiválási dátumának halasztásáról meglehetősen elhúzódott a vita, így áttették a napirendi pontot másnapra.

Kiálltak a tagállamok Ukrajna egysége mellett

Az Európai Uniónak öt évvel a Krím félsziget Oroszország általi törvénytelen annektálása után továbbra is szilárd az elkötelezettsége Ukrajna szuverenitása és területi egysége mellett – szögezték le pénteki brüsszeli csúcstalálkozójukon az uniós tagállamok vezetői. Az EU-csúcson elfogadott zárónyilatkozatban az aláírók megerősítették, hogy az EU nem ismeri el és elítéli a nemzetközi jogot sértő bekebelezést, amely közvetlen biztonsági fenyegetést jelent.

 Az Európai Unió továbbra is elkötelezett az el nem ismerési politikája mellett – írták.

(MTI)

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Paskai
2019. március 23. 10:39
Ránk örökké csak a bajt hozta a francia és a germán külpolitika. és az ő gazdasági érdekeik (hazánk kirablása és feldarabolása). Ezeket messziről kerülni kell!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!