Az antiszemitizmus központi problémává vált Franciaországban az erőszakos támadásokat követően – olvasható a cikkben. Habár a közelmúlt antiszemita eseményeinek tömkelege megdöbbentő, a probléma mélyen gyökeredzik és nincs rá gyors megoldás. A sárgamellényes mozgalmat, amelynek vezetése erősen radikalizálódik, átszőtte a fanatizmus. Múlt hétvégén Alain Finkielkraut francia író, gondolkozó gyűlőletbeszéd áldozata lett.
Az újdonsült népmozgalom kezdeti fázisában helyet hagyott a gyűlöletkeltő hangoknak, melyek napjainkra szélsőséges szintre nőttek. A sárgamellényes tüntetéseket a franciák pénzügyi helyzete miatt kialakult frusztráció, a fősodorbeli média és a politikai elit felé mutatott bizalmatlanság fűti. A tüntetések megfelelő táptalajául szolgálnak az antiszemita csoportoknak és az összeesküvés-elméleteket gyártó egyéneknek. Az elkötelezett holokauszttagadók rendszeres látogatói a gyűléseknek, ahol gyűlöletkeltő szlogenek, antiszemita graffitik, verbális erőszak és antiszemita tisztelgés ütötte fel fejét.
Egy széles társadalmi betegség megnyilvánulása Franciaországban
A francia belügyminisztérium által kibocsájtott adatok, tisztán mutatják, az antiszemita támadások 74%-os növekedést 2018-ban. Ezek között található horogkeresztek felfestése, temetők megszentségtelenítése és egy üzlethelyiség megbélyegzése is.
Nem lepődnek meg azonban a megdöbbentő támadásokon azok, akik követik a francia társadalom változásait. Az elmúlt évek alatt egyre több antiszemita csoport és egyén lett, egy olyan időszak alatt, amelyben a társadalom kettészakadt, a gazdasági sérelmek kiéleződtek, és a francia nép identitása megkérdőjeleződött.
Mélyen gyökeredzik az antiszemitizmus
A francia kormány kifejezte, hogy elkötelezett az antiszemitizmus elleni harcban, erre azonban nincs gyors megoldás. Franciaország a következő hónapokban nekilát egy új törvényt megalkotásához az online gyűlöletbeszéd ellen, ezzel nyomást helyezve a tech-cégekre, hogy megoldják a gyűlöletbeszéd problémáját.
Macron szerdán bejelentette, hogy alkalmazza a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetéségének az antiszemitizmusról alkotott definícióját. Ezek az intézkedések azonban csak a rasszizmus tüneteit kezelik, de a probléma okát nem oldják meg. Mélyebb önvizsgálatra és hosszabbtávú megoldásokra van szükség – írja a The Guardianben Cécile Guerin.