Kipakoltak Brüsszelben: egy EP-képviselő szerint a Tisza Párt szisztematikusan a magyar érdekek ellen szavaz
Magyar Péterék Manfred Webber kottájából játszanak – húzta alá a politikus.
Nem kaphatod meg mindig azt, amit akarsz: még a Rolling Stones klasszikusa is előkerült a Brexit-döntés után zajló európai parlamenti vitában. Egymásnak üzengető angol, skót és ír képviselők, értetlen uniós vezetők és brit lobogós zoknit villantó Nigel Farage – tudósításunk Strasbourgból.
Szerda reggel vita kezdődött az Európai Parlamentben Nagy-Britannia jövőjéről, miután a brit alsóház a várakozásoknak megfelelően, 432 nem és 202 igen arányban elutasította a Brexit-tervet kedd este.
Az angol, skót és ír képviselők különösen aktívak voltak Strasbourgban, hangosan üzengettek egymásnak a plenáris ülésteremben,
Felszólalt többek között a Brexitért felelős uniós főtárgyaló Michel Barnier, Frans Timmermans, Manfred Weber, Guy Verhofstadt és Nigel Farage is.
A másfél órás vita végére megbizonyosodhattunk róla, hogy az EU jelenleg teljesen tanácstalan azzal kapcsolatban, mit akar az Egyesült-Királyság. Egyben azonban a legtöbb képviselő egyetértett: a labda most a brit oldalon pattog.
*
Az Európai Unió végig világosan kommunikálta a britek felé, hogyha többet szeretnének mint egyszerű szabadkereskedelmi egyezmény, az EU pozitívan fog reagálni – szögezte le beszédében Michel Barnier uniós Brexit-ügyi főtárgyaló.
a tegnap Londonban leszavazott Brexit-megállapodásban, amin másfél éven keresztül dolgoztak közösen Nagy-Britanniával.
„Ha az Egyesült-Királyság a jelenlegi patthelyzetre nem találja meg a megfelelő megoldást, akkor nem tudunk érdemben továbblépni” – szögezte le Barnier. „Tíz hét van hátra március 29-ig, ezt az időpontont Nagy-Britannia választotta. Ilyen nagy veszély még soha nem volt arra, hogy megállapodás néküli Brexit szülessen.”
Most az Egyesült-Királyság feladata, hogy eldöntse, hogyan kívánja megoldani a kialakult helyzetet. Természetesen mindenki azt szeretné, hogy hosszú távon működőképes legyen a Brexit – zárta felszólalását, amit hosszú tapssal méltatott a Parlament.
Manfred Weber rövid felszólalásában hangsúlyozta: büszke rá, hogy a bennmaradt 27 tagállam egységesen kiáll Európa egységéért, hiszen
„28 kormány igent mondott a szerződésre, egy parlament viszont nemet. Most az ő oldalukon pattog a labda. Mondják már meg végre, mit akarnak. Ha eldöntötték, készen állunk tárgyalni” – mondta a Néppárt csúcsjelöltje.
„Sokat utazom Európában és mindenhonnan azt hallom, hogy elítélik a Brexitet. Ne kövessük a nacionalistákat és az egoistákat, formáljuk meg mi az EU-t, ne lépjünk ki egy kaotikus helyzetbe” – jelentette ki Weber.
A Brexit olyan, mint a Hotel California – mondta beszédében Syed Kamall, az EU-szkeptikus Európai Konzervatívok és Reformerek frakció muszlim vallású brit tagja: „You can check out any time you like, but you can never leave”. Nagyon sok kérdés merül fel, amire választ kell találnunk. Sajnálatos lenne, ha nem tudnánk megállapodásra jutni.
– szögezte le. Szerinte az EU-nak két választása van: vagy nem tesz semmit és bízik abban, hogy a Brexit megállítható, vagy megpróbál továbblépni a mostani tárgyalásokkal. „Hiba lenne, ha nem próbálnánk meg további erőfeszítéseket tenni” – vélekedett Kamall.
A belga liberális Guy Verhofstadt szerint a fő kérdés az, hogy lehet a kialakult patthelyzetet feloldani. „A Brexit a Konzervatív Párt berkein belül kezdődő rivalizálás eredménye. Mostanra már nem csak cicaharc, hanem súlyos probléma Nagy-Britannia számára. Szerény belgaként nem akarom kioktatni a briteket, de itt az ideje a pártok közötti együttműködésnek. Határozzák meg közösen az új vörös vonalakat” – mondta az ALDE frakcióvezetője. „Deal vagy no deal, nem fogjuk megengedni, hogy a brit politika ellenségeskedéseit importálják az EU-s politikába. Az állampolgárok sosem válhatnak kisstílű pártpolitikai csatározás áldozatává” – jelentette ki Verhofstadt.
Nigel Farage, a Szabadság és Közvetlen Demokrácia Európája nevű euroszkeptikus frakció vezetője, a UKIP párt és a Nagy-Britannia EU-ból való kilépését szorgalmazó mozgalom egykori vezére – aki brit lobogós zoknit vett föl erre a számára nyilván nagy napra – arról beszélt felszólalásában, hogy
„Minden határidőt az EU határozott meg, a kilépés határidejét, és minden mást is. A most megszületett megállapodás megalázó volt a briteknek.” A no dealnek nem, de a Brexitnek megvan a maga támogatása – tette hozzá. „Ennek már hagyománya van itt: újra- és újraszavaztatják a népeket, briteket, dánokat, amíg meg nem születik a kívánt eredmény. Belemegyünk a harcba, ha új Brexit-szavazásra kényszerítenek bennünket, azt is meg fogjuk nyerni, még nagyobb többséggel, mint az előzőt” – mondta Nigel Farage, aki felszólalása után nem sokkal elhagyta a termet, így nem tudtak hozzá kérdéseket intézni képviselőtársai.
A brit nép a legsötétebb óráiban hozta meg a Brexit-döntést – reagált az elhangzottakra Frans Timmermans. „Nagyon fáj nekem azt látni, hogy a nemzet ennyire megosztott Nagy-Britanniában. Az EU és a britek között szoros kapcsolat van, ha kilépnek, akkor is Európa részei maradnak” – mondta a Bizottság alelnöke.
Mi lesz most a következő hetekben, hónapokban? A briteknek dönteniük kell, elsősorban az alsóházról beszélek – folytatta Timmermans, és hozzátette:
A lehető legkisebb kárt szeretnénk, de ne legyenek illúzióink: a Brexit fájni fog mindenkinek. Közös felelősségünk, hogy ezt a kárt csökkentsük. Segítenünk kell a briteknek.
„You can't always get what you want but if you try sometimes you get what you need” – idézte stílusosan a Rolling Stones-t beszéde végén az Európai Szocialisták csúcsjelöltje.
Fotók: MTI/EPA/Patrick Seeger