Terrortámadás a Balkánon: egy rendőr meghalt, egy másik súlyosan megsebesült
A fiú meg nem erősített értesülések szerint radikális iszlám nevelést kapott.
A Mandinernek sikerült elérnie egy Nairobiban tartózkodó magyart, aki a terroristák által megtámadott szállodától három percre tartózkodik. A szemtanú elmondta: a helyiek nem lepődtek meg, hogy ezen a napon követett el új merényletet az al-Shabaab.
A Mandiner is beszámolt arról, hogy kedden terrortámadás ért egy ötcsillagos szállodát Kenya fővárosában, Nairobiban. A merénylet elkövetőjeként az al-Shabaab szomáliai terrorszervezet jelentkezett.
Lapunknak sikerült elérnie egy Nairobiban tartózkodó magyart, aki most is a terrortámadás helyszínének közelében van. A magyar szemtanú elmesélte: párja otthonában tartózkodik, a megtámadott szálloda a szomszéd utcában helyezkedik el, a hotelt eddig biztonságosnak gondolták. Éppen teregetett, amikor hallotta a két robbantást, ezen ugyanakkor nem lepődtek meg annyira, a fővárosban szoktak ilyen hangokat hallani, a tévéből tudták meg, pontosan mi a helyzet.
Úgy tudják, öt vagy hat terrorista érkezett az éttermet és irodákat is magába foglaló szállodakomplexumhoz, majd robbanószereket dobtak a biztonsági személyzetre. Az épületben sokan bent rekedtek. A szemtanú arról is beszámolt, továbbra is lövöldözéseket és szirénázást lehet hallani, folyamatosan helikopter köröz fölöttük, a szállodához vezető utcát lezárták. Az ő utcájukban ugyanakkor ugyanúgy közlekednek a gyalogosok és az autósok, mint máskor.
A magyar szemtanú rámutatott: három éve ezen a napon támadta meg az al-Shabaab a kenyai hadsereget Szomáliában, párja rokonai nem lepődtek meg, hogy ezen a napon követett el új merényletet a terrorszervezet.
Véres múlt
Az al-Shabaab egy szélsőséges iszlamista terrorszervezet, az elnevezés arabul azt jelenti: „ifjúság” A szervezet korábban az Iszlám Bíróságok Uniója nevű szervezet radikális ifjúsági szárnyaként működött, 2006 végéig ez a szervezet uralta Szomália déli részét, ideértve a fővárost, Mogadishut is. Az etiópiai hadsereg és az átmeneti szomáliai kormány erői verték ki őket aztán az országból, az al-Shabaab ekkor szakadt ki a szervezetből.
Becslések szerint az alakulatnak 7-9 ezer harcosa van, sokan külföldi harcos is részt vesz a terrorcsoport „munkájában”. Az iszlám szélsőséges, vahhábista felfogásában hisznek, ellenségesek a szomáliaiak többsége által követett szúfi tradíciókkal szemben. Az ellenőrzésük alá vont területeken a saría rendkívüli kemény változatát vezették be, ami a házasságtöréssel megvádolt nők megkövezését és a tolvajok kezének levágását is magába foglalja.
2012-ben a szervezet hűséget fogadott az al-Kaidának, hírek szerint pedig a nigériai Boko Harammal is együttműködhet. 2014-ban azt is felmerült, hogy az Iszlám Államhoz csatlakoznak, ezt a gondolatot végül elvetették, egy kisebb frakció ennek nyomán lépett ki a szervezetből.
A szomáliai kormány azzal vádolja az al-Shabaabot, hogy ők követték el a 2017. októberi mogadishui merényletet, amelyben ötszáz ember vesztette életét, ezt a merényletet viszont a szervezet nem vállalta magára. A magyar szemtanú által említett 2016. januári támadásban 180 kenyai katona vesztette életét. 2015-ben a kenyai Garissa Egyetemet támadták meg, fegyveresek 148 diákot mészároltak le, a keresztény diákok voltak a célpontjuk. 2013-ban pedig a nairobi Westgate plázában lövöldöztek, ekkor legalább 67-en meghaltak. A szervezetet mára a főbb városokból kiszorították, az Egyesült Államok bombatámadásokkal segíti az al-Shabaabi elleni küzdelmet. Egyes szomáliai városokat azonban továbbra is ők uralnak.