Trump valósággal berúgta az ajtót: itt vannak az első intézkedései!
Nem sokáig tétlenkedett beiktatása után az Egyesült Államok elnöke és több rendeletet is aláírt.
Hannover városa a férfiak és nők mellett a magukat se férfinak, se nőnek nem érző ügyfeleket is meg akarja szólítani. Bevezetik a gendercsillagot (*) is a városi bürokratikus nyelvhasználatba.
Útmutatót adott ki az észak-németországi Hannover városa (az útmutató itt letölthető) arról, hogyan kellene ezentúl megszólítani, illetve megnevezni az embereket – férfiakat, nőket és azokat, aki se férfinak, se nőnek nem tartják magukat.
Kivezetnék a „Herr” és „Frau” megszólításokat a közvetlen kommunikációból, ahogy a német nyelvben nagyon bevett „Sehr geehrte Damen und Herren” megszólítás sem kívánatos már a hannoveri bürokráciának.
Ha lehet, ezentúl minden esetben a semleges nemű meghatározásokat kellene használni; ha pedig ilyen nem áll rendelkezésre, azokra az esetekre bevezetik a gendercsillagot (*), amit beszúrnak a férfi és női megnevezési formák közé (például „Antragsteller*innen” – beadványozók).
Ez a gendercsillag egyébként nem létezik a hivatalos német nyelvtanban, de Hannover városát ez nem akadályozza meg a bevezetésben.
A genderérzékenyebb nyelvtani formulákat Hannover városa ezentúl minden közigazgatási eljárásban és kapcsolattartásban alkalmazni akarja – a mailektől a prezentációkon, brosúrákon, közleményeken át a nyomtatványokig.
„A sokszínűség az erősségünk – a város önképének ezen alapgondolatát a közigazgatási nyelvezetünkbe is be kell vezetni, ez egy fontos jelzés és további lépés afelé, hogy minden embert a nemétől függetlenül megszólítsunk” – fogalmaz Stefan Schostok szociáldemokrata főpolgármester.