Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
Egy Washington DC méretű kisbolygót üldöztünk az űr mélyén – mondta a kutatásvezető.
A New Horizons újabb felvételeket küldött a Naprendszer eddig vizsgált legtávolabbi égitestjéről, a 2014 MU69 jelű, nem hivatalosan Ultima Thule nevű kisbolygóról, amely felett kedd hajnalban repült át az amerikai űrszonda.
A NASA kutatói szerint az átrepülés idején készült részletes felvétel megerősítette azt, hogy a kicsiny égitest valaha két objektum volt, amely egyesült, és emiatt hasonlít alakja egy „hóember” formájához – adta hírül a BBC honlapja.
A Kuiper-övben található jeges bolygókezdemény 6,5 milliárd kilométerre van a Földtől. A kisbolygóövben mintegy 800 ismert objektum van, amelyek kulcsként szolgálhatnak ahhoz, miként jöttek létre az égitestek mintegy 4,6 milliárd évvel ezelőtt.
Az Ultima Thulét 2014-ben a Hubble teleszkóp fedezte fel. A tudósok három évvel később jöttek rá arra, hogy nem gömbölyű, hanem feltehetően hosszúkás, sőt az is lehet, hogy két különböző objektum.
Jeff Moore, a NASA Ames Kutatóközpontjának munkatársa elmondta, hogy a két égitest valaha nagyon alacsony, óránkénti 2-3 kilométeres sebességgel ütközött egymásba.
A New Horizons űrszondát 2006. január 19-én indították útnak, elsődleges feladata a Pluto kutatása volt, 2015. július 14-én haladt el a törpebolygó mellett, miden eddiginél közelebb jutva hozzá.
Alan Stern kutatásvezető méltatta csapatának képességeit a kép megszerzésében, hiszen a New Horizons 3500 km-re közelítette csak meg az égitestet. „Az Ultima méretre akkora, mint Washington DC és annyira tükröződik, mint a mezei por, emellett egy olyan nap világítja meg, ami 1900-szor gyengébb fényt ad, mint a mi Napunk. Gyakorlatilag a sötétben tapogatóztunk 51000 km/h sebességgel és mégis az történt, aminek kellett.” – mondta.
(MTI/BBC)