Egyre több csecsemő hal meg Venezuelában az összeomló egészségügy miatt

2019. január 25. 10:47

Venezuela az egyetlen dél-amerikai ország, ahol ismét a múlt század kilencvenes éveinek szintjére emelkedett a gyermekhalandóság mértéke.

2019. január 25. 10:47

Egyre több csecsemő hal meg Venezuelában az ország egészségügyi rendszerének összeomlása következtében, amivel visszájára fordul a gyermekhalálozások számában két évtizede mutatkozó nagyarányú csökkenés – állapították meg kutatók.

A The Lancet Global Health Journal című, független nemzetközi folyóirat csütörtöki számában megjelent tanulmányban az szerepel, hogy Venezuela az egyetlen dél-amerikai ország, ahol ismét a múlt század kilencvenes éveinek szintjére emelkedett a gyermekhalandóság mértéke.

A kutatók számításai szerint Venezuelában az 1000 élve születésre jutó, 1 éves kor alatti halálozások éves száma 2016-ban 21,1 volt, ami 40 százalékkal több, mint 2008-ban. Ez megfelel az 1990-es évek végén tapasztalt adatoknak, ami azt jelenti a tanulmány készítői szerint, hogy elvesztegettek 18 évi fejlődést.

A cikk szerint az adatokat szigorúan eltitkoló venezuelai politika és amiatt, hogy 2013 óta nem hozzák nyilvánosságra az idevágó adatokat, nehéz meghatározni a gyermekhalálozás pontos mértékét. A mostani tanulmány az első, amely igyekszik kórházi és népszámlálási adatok felhasználásával pótolni ezt az adathiányt – derült ki a The Lancet Global Health Journal írásából.

 A kutatók a gyermekhalandóság növekedésének okát a 2009 óta tartó, az egészségügy állami finanszírozásának csökkentésében, az inflációban, az alapvető gyógyszerek hiányában, a oltókampányok visszafogásában, az orvosok és kórházi ágyak számának visszaesésében látják.

A szinte kizárólag kőolajat és származékait exportáló Venezuela gazdasága az elmúlt években gyakorlatilag összeomlott, az infláció elszabadult, sok helyen leállt a termelés, a boltok polcai kiürültek. Ezzel párhuzamosan súlyos politikai válság alakult ki, miután az ellenzék a legutóbbi választáson többségbe került a parlamentben, de a testület jogköreit Nicolás Maduro elnök és a hozzá hű állami szervek fokozatosan szinte teljesen felszámolták.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint Venezuelában 2016 óta megnövekedett a fertőző- és parazitás jellegű betegségek száma, míg korábban ezeket ellenőrzés alatt lehetett tartani vagy akár gyökerestül megsemmisíteni.

(MTI)

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
duzur
2019. január 25. 12:08
Sebaj, Putyin védi a komcsi Madurot...
3M..
2019. január 25. 11:40
Csupán véletlen egybeesés lehet hogy Magyarországon is? Szebb Jövőt!
hartnesz
2019. január 25. 11:06
Jól halad Venezuela kivéreztetése. Ha jó fiú lesz és önként átadja az olaját akkor vége lehet a szenvedésnek.
a hun
2019. január 25. 10:59
Kinek köszönhető a káosz Venezuelában?!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!