Periférikus Franciaország
A sárgamellényesek szigorúan apolitikus mozgalomként tekintenek magukra: ugyanúgy megtaláljuk köztük a szélsőbaloldali Engedetlen Franciaország, mint a Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés híveit, ahogyan a csalódott Macron-szavazókat is.
A tüntetéseket áthatja a különböző világnézetű, de a barikádok tetején barátkozó forradalmárok romantikája.
A Le Monde a tiltakozók által közzétett követelések vizsgálata alapján úgy ítéli, a sárgamellényesek programja közel áll a szélsőbalhoz, ugyanakkor Le Pen nézeteivel is összeegyeztethető, Macron liberális elveitől viszont roppant távol esik.
Yves Mamou, a Le Monde volt újságírója szerint a sárgamellényes mozgalom nem forradalom, épp ellenkezőleg, restauráció, ami helyreállítja a demokráciát, erőszakosan elutasítva azt a forradalmat, amit a Mitterrand-korszak óta az elitek szabtak ki a franciákra – természetesen a megkérdezésük nélkül.
E mélyen antidemokratikus forradalom vívmánya volt az euró bevezetése, a határok megnyitása, a muszlim bevándorlás, a nép problémáitól teljességgel elszakadt politikai osztály pedig
nem hagyott mást örökül, mint egy identitás és kultúra nélküli területet,
amin egymástól idegenkedő, elzárkózó közösségek osztoznak – mutat rá Mamou.
Az újságíró hozzáteszi: bár a sárgamellényesek nem hozzák fel explicit módon ezeket a témákat, lázadásuk az üzemanyagadó emelése ellen éppen a „multikulturalista és antiszekuláris fekély” finanszírozását akadályozza meg.
Christophe Guilluy geográfus, egy, a leszakadó francia régiókról, a „periférikus Franciaország” népéről szóló bestseller szerzője a Guardianben igyekszik megfejteni a jelenséget. Bár az elmúlt évtizedekben az ország egyre gyarapodott, az átlag francia gazdagabb, mint korábban, paradox módon a szegénység is nőtt, vele együtt pedig a munkanélküliség és a létbizonytalanság.
„A fő kérdés nem az, hogy a globalizált gazdaság működőképes-e, hanem az, hogy mit kezdjünk ezzel a modellel, ha képtelen egy koherens társadalmat létrehozni?” – fogalmazza meg a probléma lényegét Guilluy, aki sikerkönyvében részletesen feltárja azt a folyamatot, amely ma autógyújtogatásra és a düh céltalan kiélésének egyéb formáira készteti a globalizált rend veszteseit. Azokat a lakosokat tehát, akik az államterület mintegy 60 százalékát, az összes francia település közel 95 százalékát (!) kitevő periférikus Franciaországban élnek.
A gazdaság kizárólagos motorjává váló nagyvárosokból lettek a perifériára száműzve.