Ezt is megértük: Nyugat-Európa lezárja a határait a szír bevándorlók előtt!
A legtöbb nyugat-európai országban már nem dívik a Willkommenskultur, a nyitott gondokodást felváltotta a hűvös pragmatizmus.
A vietnámi migráció egyik hatása.
Jelentősen megnőtt a cseh nők és az Európai Unión kívüli országokból származó férfiak közötti érdekházasságok száma az utóbbi két évben– hangsúlyozta a szervezett bűnözéssel foglalkozó cseh központ (NCOZ) szerdán Prágában kiadott jelentésében. Az NCOZ szerint ez a jelenség újnak számít csehországi szervezett bűnözésben és biztonsági, valamint bűnügyi szempontból is komoly veszélyeket rejt magában, mert a férjek ezáltal jogosultságot szereznek a szabad tartózkodásra és mozgásra az egész Európai Unió területén.
Az üzletet szervezett csoportok tartják a kezükben, amelyek általában komoly pénzösszegekkel veszik rá a cseh nőket az érdekházasságokra. A cseh hatóságok szerint a partnerek többségét jelenleg törökök képezik. „Ezt a bűncselekményt nem egyszerű bizonyítani, mert a nőket nem erőszakkal viszik külföldre, hanem nagyobb összegeket fizetnek nekik" – olvasható az NCOZ jelentésében. Az érdekházasságot kötött cseh nők egy részét azután gyakran külföldi éjjeli klubokban prostitúcióra kényszerítik.
Az NCOZ szerint komoly veszélyeket hordoz magában a cseh állam „szokatlanul befogadó" migrációs politikája Vietnam irányában. Csehországban a legutóbbi, 2011-ben tartott népszámlálás szerint több mint 60 ezer vietnami él. A kormány néhány éve a vietnamiakat besorolta az országban élő nemzeti kisebbségek közé, ami új jogokat biztosított nekik. A vietnámiak első ezrei a hetvenes években érkeztek az akkori szocialista Csehszlovákiába gyáraiba, iskoláiba, majd az 1989-es rendszerváltás után elsősorban a kiskereskedelemben érvényesültek.
Vietnamban nagyon nagy az érdeklődés a Csehországba való áttelepülés iránt, s a vízumkiadások körül rendszeresek a botrányok és a csalások. Az NCOZ szerint egy vízumért általában 8-16 ezer euró közötti összeget kell fizetni az üzletet kezükben tartó bűnszövetkezeteknek. „A vietnamiak nemzeti kisebbségként való elismerése után nagy üzlet lett a családegyesítés" – mutat rá az NCOZ, s egyre gyakoribb a vietnámi és a cseh állami hivatalnokok lefizetése. A vietnami közösség pénzügyi lehetőségei szinte korlátlanok – mutat rá az NCOZ. A közösség körében egyre gyakoribb a nagyértékű adócsalás, a kábítószerkereskedelem és a pénzmosás.
Az NCOZ jelentése felhívja a figyelmet arra is, hogy a volt Szovjetunió és Jugoszlávia területéről Csehországba érkező bűnszövetkezetek komoly igyekezetet fejtenek ki annak érdekében, hogy befolyást szerezzenek a cseh állam-, és közigazgatásban.
(MTI)