Karácsonyi ajándék Ukrajnának: az oroszok kiterjesztették a szankciókat

2018. december 26. 11:17

Moszkva kiterjesztette a Kijevvel szembeni gazdasági ellenszankcióit – jelentette be kedden Twitter-bejegyzésében Dmitrij Medvegyev miniszterelnök. „Ez az orosz állam, a vállalatok és az állampolgárok védelmében történt” – mondta.

2018. december 26. 11:17

Oroszország kiterjesztette az Ukrajnával szemben elrendelt gazdasági ellenszankcióit több mint kétszáz természetes és jogi személyre – jelentette be kedden Twitter-bejegyzésében Dmitrij Medvegyev miniszterelnök. „Aláírtam egy ennek megfelelő rendeletet” – áll Medvegyev mikroblogján. „Ez az orosz állam, a vállalatok és az állampolgárok védelmében történt” – tette hozzá. Medvegyev a szankciók elrendelését Kijevnek az orosz állampolgárokkal és vállalatokkal szemben tanúsított barátságtalan cselekedeteivel indokolta. Egyelőre nem tudni, kik szerepelnek a büntetőintézkedéssel sújtottak kiterjesztett lajstromán. 

Oroszország legutóbb novemberben rendelt el szankciókat 322 ukrán politikussal és 68 céggel szemben. A szankciós listára akkor mások mellett felkerült Julija Timosenko és Arszenyij Jacenyuk volt miniszterelnök, Arszen Avakov belügyminiszter, Olekszandr Turcsinov, az ukrán nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára is.

Az orosz kormány sajtószolgálatának közleménye szerint az érintettek oroszországi kintlévőségeit és vagyonát befagyasztják, valamint megtiltják számukra a tőketranszfert. Az állásfoglalás ugyanakkor kilátásba helyezte az orosz ellenszankciók eltörlését, amennyiben Ukrajna is eltörölné az orosz állampolgárok, illetve cégek ellen hozott büntetőintézkedéseit.

Oroszország és Ukrajna viszonya 2014-ben romlott meg, amikor Viktor Janukovics ukrán elnök – Moszkva által külföldről támogatott puccsnak tekintett – megdöntése után Oroszország elcsatolta Ukrajnától a Krím félszigetet, és Ukrajna keleti részén támogatást nyújtott a Donyec-medencei szakadár erőknek. Moszkva a kelet-ukrajnai történésekkel kapcsolatban azt hangoztatja, hogy ukrajnai belső konfliktusról van szó, amelynek nem részese, illetve a Krím a helyi lakosság akaratnyilvánítása nyomán „egyesült újra” Oroszországgal. Kijev tagadja ezt, s 2015 januárjában „agresszor országnak” bélyegezte Oroszországot. Ukrajna és Oroszország kölcsönösen szankciókat vezettek be.

(MTI)

Összesen 93 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lotti
2018. december 26. 21:01
Ha szkandereznek, a barnamedve lenyomja a mosómedvét (ami nem is medve).
szala44
2018. december 26. 18:05
[--Itt találszzz meztelen lányok a városodban : Huit.Re/CityGirls
Rasdi
2018. december 26. 16:05
Igaztalan vagy a balliberális kormányzattal szemben. Nem azért, mert nem tették meg, amit felrósz nekik, hanem azért, mert ennél "kacifántosabb" esetben, a SZU felbomlásakor ujonnan létrejött állam, Ukrajna esetében is hallgatott a magyar kormányzat (még Antall József miniszterelnöksége idején). Akkor egy olyan területről lett volna szó, amelyet '45 után a SZU foglalt el magának, hogy "hídfőállást" biztosítson a Kárpát-medencében. Azaz egy felbomlóban levő területnek (SZU) egy olyan töredékének (Ukrajna) mintegy testidegen területe volt. Egy olyan terület, amely mindössze nem egészen három évtizedig volt része Csehszlovákiának, amely ország minden zokszó nélkül adta oda arra a hídfőállás célra. Na és persze a három évtized alatt komolyan be se tudott ott rendezkedni. No meg mostani kormányzatunk se nagyon töri magát megszerezni a vajdasági magyaroknak azokat a közösségi jogosítványokat, amelyeket a szerbek kivívtak a maguk koszovói kisebbségüknek. Mindezt csak azért említem, mert annyira hangsúlyoztad a 2007-ben éppen aktuális kormányzat baloldaliságát.
Rasdi
2018. december 26. 15:38
Hamis a cikkbeli állítás, hogy Ukrajna viszonya Oroszországgal a Krím elcsatolásával romlott volna meg. Az már a korábban megromlott viszony súlyosbodása volt csak. A két ország viszonya a majdani "hepajt" követő puccsot követően bevezetett kisebbségellenes intézkedések miatt kirobbant fegyveres viszállyal romlott meg. Attól, hogy a nyugati oroszellenes PR ezt a momentumot emeli ki, mert ez valóban komoly közjogi "ellenlépés" volt (bár egy területen végrehajtott népszavazás ilyetén beállítása is "megér egy misét"), még nem kell ezt a konfliktus mintegy előzmény nélküli "0" pontjának tekinteni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!