Teljesen átalakult Európa: Orbán, Macron és Meloni is egy célt szeretne elérni
A Bloomberg szerint a legjobb helyzetben a magyar miniszterelnök van.
A dél-franciaországi áradások miatt Emmanuel Macron francia államfő ismét elhalasztotta a kormányátalakítást, amelyet a belügyminisztere lemondását követően tartott szükségesnek.
A 13 áldozatot követelő dél-franciaországi áradások miatt Emmanuel Macron francia államfő hétfőn ismét elhalasztotta a kormányátalakítást, amelyet a belügyminisztere és egyik legfőbb politikai szövetségese, Gérard Collomb két héttel ezelőtti lemondását követően tartott szükségesnek.
A köztársasági elnök „a teljes nemzet szolidaritását és együttérzését fejezte ki az Aude megyét érintő áradások áldozatainak és családtagjainak” hétfő délután Mun Dzse In dél-koreai elnökkel hivatalában tartott sajtótájékoztatóján. Emmanuel Macron köszönetet mondott a hatóságoknak a mentésben „példás mozgósításért”.
Az államfő kérésére Edouard Philippe miniszterelnök, aki átmenetileg a belügyi tárcát is vezeti, délután az áradások helyszínére utazott, az elnöki hivatal pedig jelezte, hogy Emmanuel Macron is odalátogat „amint lehetséges”, de egyelőre nem kívánja zavarni a mentési munkálatokat.
Legalább tizenhárman életüket vesztették a Franciaország déli részét sújtó áradásokban, miután az éjszaka folyamán néhány óra leforgása alatt több havi csapadékmennyiség zúdult Carcassonne térségére.
A köztársaság elnök és a kormányfő egész hétvégén folytatta az egyeztetést és a véglegesítést az új kormány összetételéről, amelyről Gérard Collomb hirtelen lemondását követően döntött Emmanuel Macron.
Az elnöki hivatal egyelőre nem kívánta megmondani, hogy a szerdai kormányülést megelőzően ismert lesz-e az új kormánytagok névsora.
A Franciaországban szokatlanul hosszú egyeztetési folyamat heves kritikát váltott ki az ellenzéki pártok részéről, amelyek az Emmanuel Macron és Edouard Philippe közötti állítólagos konfliktust okolják a bizonytalanságért.
Sajtóhírek szerint az egyre népszerűbb jobboldali miniszterelnök kihasználva az államfő népszerűségvesztését a jobboldal súlyát szeretné a végrehajtó hatalomban növelni, míg Emmanuel Macron a jobb- és baloldal, illetve a technokraták és a politikusok közötti egyensúly megtartására törekszik, s a belügyi tárca élén egy politikailag fajsúlyos, de a hatóságok által is elismert szakembert szeretne látni.
Jóllehet az aprólékos és folyamatos egyeztetések tényét sem az elnöki, sem a miniszterelnöki hivatal nem tagadta, azt azonban mindkét kabinet cáfolta, hogy mélyebb nézeteltérések lennének a két politikus között, de jelezték Edouard Philippe és Emmanuel Macron is megvétózott a másik által javasolt több nevet a kormányba történő belépéshez.
Az Emmanuel Macron másfél évvel ezelőtti megválasztása utáni negyedik kormányátalakítás célja új lendületet adni a reformprogram folytatásához, alapvető politikai irányváltás azonban nem várható.
(MTI)