Szlovák politikus pályázik az Európai Bizottság elnöki székére

2018. szeptember 17. 11:27

Maros Sefcovic hétfőn bejelentette, hogy elindul az Európai Szocialisták Pártja (PES) úgynevezett csúcsjelölti tisztségéért, ami akár a Bizottság elnöki székéig is elvezetheti őt.

2018. szeptember 17. 11:27

Maros Sefcovic hétfőn bejelentette, hogy elindul az Európai Szocialisták Pártja (PES) úgynevezett csúcsjelölti tisztségéért, hogy a párt európai parlamenti (EP-) választási győzelme esetén ő lehessen az Európai Bizottság következő elnöke.

Sajtótájékoztatóján Sefcovic leszögezte, hogy elnökként fokozni kívánná az Európához tartozás érzetét, valamint az emberek biztonság- és stabilitásérzetét. A jelenkor kihívásairól beszélt, és azokról a társadalmi változásokról, amelyeket sokan fenyegetőnek látnak, a társadalmi egyenlőtlenséget, a bizonytalanságot, a demográfiai helyzetet és a migrációt.

Hamis ígéretek

A legfenyegetőbb kihívásnak ugyanakkor a hamis ígéreteket nevezte. „Európa-szerte populista, EU- és idegenellenes nézetekre épülő, leegyszerűsítő megoldásokat hallunk. Kihasználják az emberek félelmeit, illetve jogos csalódottságukat vagy haragjukat, visszaélnek a hazafisággal, megosztottságot szítanak, a tűzzel játszanak, és készek lerombolni együttműködésünket, európai álmunkat” – hangsúlyozta. „Magabiztos és büszke, okos és zöld, társadalmilag igazságos és szolidáris Európát szeretnék” – mondta Sefcovic.

A bizottság energiaunióért felelős szlovák alelnöke elsőként szállt ringbe a jelöltségért a balközép erőket összefogó S&D-ben. A pártcsalád az október közepi kongresszusán dönt majd arról, hogy ki lesz a csúcsjelölt a jövő májusi választáson.

Kelet-európai csúcsjelölt

Az Európai Unió működését jól ismerő, 52 éves politikus lenne a brüsszeli testület első kelet- vagy közép-európai vezetője. A szociáldemokraták közül korábban még Frans Timmermanst, a bizottság első alelnökét és Federica Mogherini uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselőt is esélyesként emlegették, utóbbi azonban nemrég cáfolta, hogy versenybe szállna. Sefcovicon kívül eddig csak Manfred Weber jelentette be hivatalosan az indulását, ő az Európai Néppárt (EPP) listavezetője kíván lenni. Bár várhatóan jövőre is a néppárti lesz a legnagyobb frakció az uniós parlamentben, elemzők szerint a többséghez legalább három képviselőcsoport szavazataira lesz szükség, ez pedig komoly alkupozícióba hozhat más pártokat. 

Az előző, 2014-es választáson Jean-Claude Juncker volt a legtöbb szavazatot szerző EPP csúcsjelöltje. Az uniós országok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács ezért őt jelölte az Európai Bizottság elnökének, az EP pedig megválasztotta a tisztségre. A csúcsjelölti rendszer már legutóbb is vitákat váltott ki, mivel az EU alapszerződése értelmében az Európai Tanács hatáskörébe tartozik a jelölt megnevezése az Európai Bizottság élére, akiről aztán az Európai Parlament feladata szavazni. A csúcsjelöltek megnevezésével viszont a pártok gyakorlatilag kész tények elé állítják a tagállamok vezetőit.

(MTI)

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tothpal
2018. szeptember 18. 16:03
Teljesen egyetértek Schmindt Máriával. Egy uj imperializmus készül: német-francia tengellyel, miután az angolok kiléptek-kilépnek az EU-ból. A Magyarországhoz hasonló kis országok az új gyamatosítás áldozatai lehetnek. Aki ismeri Európa töténetét, az nem lapődhet meg a francia-angol-német viszony alakulásán... A. Merkel a leggátlástalanabb "európai" politikus. Ezt Orbán Viktornak is tudnia kell. Aki pedig megérti, hogy II. Vilmostól Merkelig milyen utat járt be a "németség"- tisztán láthatja, miért állt Merkel és Macron (micron?) mellé M. Weber... Remélem, Orbán Viktor is elgondolkodik a fentieken. Dr Tóthpál J. az MTA köztestületi tagja.
makám
2018. szeptember 17. 15:25
olyan értelmes feje van, mint egy volábusz soförnek a 70-es évekből.
terra
2018. szeptember 17. 13:56
"Bár várhatóan jövőre is a néppárti lesz a legnagyobb frakció az uniós parlamentben, elemzők szerint a többséghez legalább három képviselőcsoport szavazataira lesz szükség, ez pedig komoly alkupozícióba hozhat más pártokat. " Bizony így van, Salvini is erre gyúr. Weber (és Merkel is!) még inkább gondolkodhat, hogy az EPP kirúgja-e a Fideszt. Ha kirúgja, akkor a németek könnyen hoppon maradhatnak.
zakar zoltán béla
2018. szeptember 17. 13:15
h
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!