Így mentette meg a Török Áramlat Közép-Európa országait az energiaválságtól
Összeszedtük, mit érdemes tudni a Török Áramlat stratégiai jelentőségéről.
A vád szerint kapcsolatban állnak Fethullah Gülen hitszónok hálózatával.
A török titkosszolgálat (MIT) őrizetbe vett hat, török állampolgárságú professzort Moldovában annak gyanújával, hogy kapcsolatban állnak a 2016. július 15-ei törökországi puccskísérletért Ankara által felelőssé tett Fethullah Gülen hitszónok hálózatával – adta hírül csütörtökön a Günes török napilap, amely a lépést jogellenesnek minősítette.
A forrás szerint a MIT ügynökei csütörtök reggel öt docenst lakhelyükön, míg egy hatodikat abban az oktatási intézményben vették őrizetbe, ahol dolgozott. A napilap egy fényképet is közölt, amelyen néhány férfi látható, amint egy furgonba vezetik őket. A bulvárlapként nyilvántartott, ugyanakkor kormánypártinak számító Günes szerint a professzorokat Törökországba szállítják, hogy elítéljék őket, mint a 2016. július 15-ei törökországi puccskísérletért Ankara által felelőssé tett Gülen hálózatának tagjait.
Az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet csütörtöki közleményében elítélte a hat török állampolgár jogellenes őrizetbe vételét, amelyet azonban nem a MIT-nek, hanem a moldovai hírszerzésnek tulajdonít. Az AI úgy tudja, hogy az őrizetbe vett férfiak az Orizont-iskolában dolgoztak, amely egy török alapítványtól függ.
Bekir Bozdag volt török külügyminiszter-helyettes a Habertürk török hírtelevíziónak áprilisban adott interjújában elmondta: az MIT a 2016. július 15-ei puccskísérletért felelőssé tett nemzetközi hálózat 80 feltételezett tagját „gyűjtötte be” és szállította haza külföldről Törökországba. A műveletek 18 országot érintettek, és a jövőben is folytatódnak – tette hozzá. A szóvivő nem nevezte meg az országokat.
Ankara Gülen terrorszervezetnek nyilvánított nemzetközi mozgalmát teszi felelőssé a 2016-os incidensért. A hitszónok tagadja, hogy köze volt a történtekhez.
(MTI)