Franciaország elszálló államháztartási hiánya: a szenátus felveti Macron elnök felelősségét
Az Eurostat szerint Franciaország az egyik legrosszabbul teljesítő ország az Európai Unióban.
Még Macron pártját is megosztotta a jelenleginél szigorúbb szabályozás: többek között felgyorsítanák az illegális migránsok kitoloncolását és a menekültügyi eljárásokat is.
Megszavazta, és ezzel véglegesítette szerdán a francia parlament (nemzetgyűlés) a hivatalos megfogalmazás szerint a szabályozottabb bevándorlást és hatékonyabb menekültügyet előíró törvénytervezetet.
A jogszabály – amely Emmanuel Macron államfő Köztársaság lendületben (LREM) nevű pártján belül is törésvonalakat okozott – legfőbb intézkedései közé tartozik a menekültügyi kérelmek elbírálásának a jelenlegi 14 hónapról 6 hónapra történő felgyorsítása. További elemei az elutasított menedékkérők eltávolítása az országból, a menedékre valóban rászorulóknak pedig a jelenlegi egy esztendő helyett négyéves tartózkodási és munkavállalási engedély megadása átfogó integrációs programmal egybekötve.
Az elutasított menedékkérők fogva tartási ideje megduplázódik 90 napra annak érdekében, hogy a kitoloncolást végre lehessen hajtani.
Gérard Collomb belügyminiszter a szigorítást a többi között a megnövekdett menedékkérelmi eljárások számával indokolta.
Franciaországban tavaly mintegy 100 ezren nyújtottak be menekültkérelmet, és 36 százalékuk kapta meg a menekültstátust. A hivatalos adatok szerint a 67 millió lakosú országban 2014-ben 6 millió bevándorló élt, és a lakosság negyedének volt legalább az egyik nagyszülője bevándorló.
(MTI)