Rohingják ezrei tüntettek Bangladesben

2018. augusztus 26. 17:17

Több ezer rohingja tüntetett szombaton pontosan egy évvel az után, hogy tömegesen kényszerültek elmenekülni el Mianmarból.

2018. augusztus 26. 17:17

Több ezer rohingja tüntetett szombaton délkelet-bangladesi menekülttáborokban pontosan egy évvel az után, hogy tömegesen kényszerültek elmenekülni el Mianmarból a hadsereg fellépése után.

A mianmari házaikba való biztonságos visszatérést követelő rohingják békés felvonulást tartottak a Cox's Bazar-i táborok menti utakon, kezükben „Igazságot akarunk" feliratú transzparensekkel. Mintegy 700 ezer rohingja menekült el egy éve Mianmarból Bangladesbe, miután a mianmari hadsereg az állítólagos muzulmán lázadóknak a biztonsági erők Rahin állambeli állásai ellen elkövetett támadásai után 2017. augusztus 25-én lecsapott a muszlim etnikai kisebbségre. A túlélők azóta a délkelet-bangladesi Cox's Bazar körzetben felállított menekülttáborok lakói.

A menekültek „fekete napként" emlegetik augusztus 25-ét, hogy emlékeztessenek az ENSZ által etnikai tisztogatásnak minősített brutális támadásokra.

Aung Szan Szú Kji mianmari vezető, akit éles bírálatok értek a válság kezelése miatt, a héten Dakkára hárította a felelősséget a rohingják visszatelepítésének kudarca miatt, mondván, hogy Bangladesnek kell döntenie a menekültek visszatérésének üteméről.

Banglades és Mianmar kijelentései ellenére az ENSZ és a humanitárius szervezetek úgy vélik, messze nincsenek meg a feltételek ahhoz, hogy a Najpjidó által külföldieknek tekintett rohingják visszatérhessenek otthonukba.

Pavlo Kolovos, az Orvosok Határok Nélkül (MSF) segélyszervezet bangladesi misszióvezetője szerint évtizedek eltelhetnek, mire a rohingják visszatérhetnek Mianmarba, ha erre egyáltalán sor kerül.

Az ENSZ márciusban 1 milliárd dollár értékű pénzgyűjtő kampányt szervezett a menekülttáborokba kényszerített rohingják megsegítésére, de a kért összegnek mindössze az egyharmada gyűlt össze. A Világbank júliusban jelentette meg, hogy közel félmilliárd dolláros segítséget nyújt Bangladesnek. 

(MTI)

 

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
libantkomcsi
2018. augusztus 27. 06:55
Ojrópa a saját nemzeti kisebbségi gondjait sem oldja meg. Egyre jobban hasonlít a Szovjetunióhoz.
kiss.istvan770
2018. augusztus 27. 06:52
Szegény mohamedán rohingják hosszú évtizedeken keresztül pogromokat hajtottak végre a burmai buddhista lakosságon. Szegény tömeggyilkos rohingjákat kénytelen volt a hadsereg elüldözni a burmaiak hazájából. Rohadtul sajnálom őket. :)
figyelő4322
2018. augusztus 26. 22:48
A Rohingya csoport nem más, mint gyűlölködő, pusztító muszlik kígyófészke. Miért ne léphetett volna fel a burmai hadsereg az ilyen gyilkos dzsihádista terroristák ellen? Bármelyik kormány, melynek egy kis kollektív esze van, kitiltja ezeket az országából, Burmát is beleértve. Dobjuk már a píszít a szemétbe. Az nem más, mint egy öngyilkos ideológia.
illesl
2018. augusztus 26. 22:20
Jobban aggódnék a terrorizmus vádjával Romániában elítélt fiatalemberekért! Van valami visszataszító abban, hogy az üldözött magyar kisebbségek kevésbé fontosak, mint a rohinják, tibetiek, stb. Ha annyira borzalmas sorsuk van, ház hívja meg őket a bundeszmutti Germanisztánba....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!