A pénz beszél: bejelentették a 2030-as és a 2034-es labdarúgó-világbajnokság helyszíneit!
A 2030-as tornát Spanyolország, Portugália és Marokkó rendezi közösen, míg 2034-ben a Közel-Keleten lesz a világ szeme.
Szaúdi hagyomány szerint.
Lefejeztek szerdán egy mianmari férfit az iszlám szent városában, a Szaúd-Arábiában található Mekkában, majd holtestét keresztre feszítették és közszemlére tették ki. Ezt a fajta büntetést csak a súlyos bűncselekményeket elkövetőkre szabják ki a szaúdi hatóságok, alkalmazása nem gyakori.
A mianmari Eliasz Abulkalaam Dzsamaliddínt gyilkosságért, betörésért, lopásért és nemi erőszakra tett kísérletért végezték ki. A férfit először lefejezték, majd – a szaúdi „hagyománynak” megfelelően – lefejezett, keresztre feszített holttestét közszemlére tették – írták nyugati hírportálok.
A halálra ítélt a szaúdi hatóságok közlése szerint betört egy – ugyancsak mianmari – nőhöz, akit halálra késelt. Emellett fegyverek és lőszerek lopásával, egy férfi ellen elkövetett emberölési kísérlettel, valamint egy másik nő megerőszakolásának kísérletével vádolták. A halálos ítéletet az ország legfelsőbb bírósága fenntartotta, a király is támogatásáról biztosította.
A vahhábita (az iszlám egy szigorú, konzervatív irányzata) királyság élen a jár a világon a végrehajtott halálos büntetések számának tekintetében, bizonyos bűncselekmények szinte automatikusan ezt a büntetésformát vonják maguk után. A terrorizmus, gyilkosság, nemi erőszak, fegyveres rablás és drogkereskedelem elkövetőit sújtják életük kiontásával – közölték nyugati hírforrások.
Nyugati hírportálok rámutattak, hogy Rijád éppen akkor hajtotta végre a széles körben brutálisnak minősített büntetést, amikor diplomáciai vitába keveredett Kanadával emberi jogi kérdések terén. Ezt az váltotta ki, hogy a kanadai külügyminiszter nyilvánosan aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a közel-keleti országban újabb hullámban vettek őrizetbe emberi jogi aktivistákat, és egyben felszólította a szaúdi hatóságokat, hogy azonnal engedjenek szabadon minden békés aktivistát.
Szaúd-Arábia ezt azonban a belügyeibe való beavatkozásnak minősítette, és megtorló lépéseket foganatosított: kiutasította Kanada rijádi nagykövetét, visszahívta saját képviselet-vezetőjét a kanadai fővárosból, Ottawából, befagyasztotta a két ország közti kereskedelmi és pénzügyi kapcsolatokat, felfüggesztette a diákcsere-programokat, törölte kanadai repülőjáratait, és megszakította minden orvosi kezelési programját is Kanadával.
(MTI)