„Ilyenben még nem volt részem” – másodpercekig tartó szabadesés, pánik a magyar válogatott repülőgépén
Tombolt a vihar, ezért komoly rutinra volt szüksége a pilótának.
Elengedték szerdán Taner Kilicet, az Amnesty International jogvédő szervezet törökországi tiszteletbeli elnökét: szakértők szerint az Amerikával való viharos viszony után Ankara ezzel Európa felé közeledne.
Egy isztambuli bíróság elrendelte, hogy engedjék el a több mint egy éve fogva tartott Taner Kilicet, az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet törökországi tiszteletbeli elnökét – közölte az AI szerdán.
Andrew Gardner, az Amnesty International Törökország-szakértője a Twitteren azt írta, hogy Kilic még estig elhagyhatja a börtönt. A jogász vizsgálati fogságban raboskodott a Törökország nyugati részén található Izmirben.
Kilic és tíz másik ember – köztük Peter Steudtner német emberi jogi aktivista és Ali Gharavi iráni származású svéd író és IT-szakértő – ellen eljárás zajlik Isztambulban. Azzal vádolják őket, hogy egy fegyveres terrorcsoportot támogattak, amiért akár fejenként 15 év börtönbüntetést is kiszabhatnak rájuk. A török hatóságok szerint Kilic kapcsolatot ápolt a 2016-os puccskísérlet szervezőivel, és egy olyan üzenetküldő alkalmazást töltött le telefonjára, amelyet a gülenista mozgalom tagjai használtak. Ankara Fethullah Gülen Egyesült Államokban élő muszlim hitszónokot vádolja a puccskísérlet megszervezésével.
A tizenegy aktivista egy konferenciára érkezett Isztambulba. Kilic kivételével már mindenkit elengedtek a vizsgálati fogságból. Ügyükben október 25-én várható az első tárgyalás. Az AI kifogásolta, hogy továbbra sem ejtették az alaptalan vádakat az aktivistákkal szemben.
„Számomra egyértelmű, hogy Taner és a görög katonák tegnapi elengedésének célja a közeledés Európához” – vélekedett Howard Eissenstat amerikai Törökország-szakértő. „Ez kifejezetten életbevágó a török-amerikai kapcsolatokat jelenleg jellemző válság miatt” – tette hozzá.
„Ez pusztán aláhúzza ezeknek az eljárásoknak a politikai – és alapvetően igazságtalan – természetét” – hangsúlyozta. A török hatóságok márciusban kémkedés gyanújával őrizetbe vettek két görög katonát, akik szerdán egy katonai gépen hazatérhettek Görögországba.
Washington és Ankara között Andrew Brunson amerikai lelkész fogva tartása miatt feszült a viszony. Brunsont szintén terrorizmus vádjával tartják házi őrizetben. A diplomáciai vita gazdasági adok-kapokba torkollott, és a török líra dollárhoz viszonyított értéke jelentősen esett az elmúlt időszakban.
(MTI)