Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
A Brexit a szabad mozgás végét jelenti a brit miniszterelnök szerint.
Nem zárta ki a brit kormányfő, hogy az európai uniós polgárok a Brexit után is előjogokat élvezhetnek, ha beutaznának az Egyesült Királyságba. Theresa May ugyanakkor ragaszkodik hozzá, hogy a szabad határátlépés lehetősége megszűnik a brit kilépéssel – írja a Euronews. Minderről azután beszélt, hogy kormánya vidéki tárgyalása után megállapodott arról, milyen viszonyt kívánnak fenntartani a Brexit után az Európai Unióval. A javaslat szerint az eddigi szabad mozgás lehetőségét egy mobilitási keretszerkezet váltaná fel, amely megkönnyítené az unióban élő vagy dolgozó britek, illetve az Egyesült Királyságban élő vagy dolgozó uniós polgárok dolgát.
„A szabad mozgásnak az Európai Unió felől vége lesz” – hangsúlyozta a brit miniszterelnök a BBC műsorában. „Amint mondtam, és mondom továbbra is, ezzel együtt elismerjük, hogy a polgáraink továbbra is akarnak majd utazni az Európai Unióba, onnan pedig hozzánk, továbbra is kölcsönösen vágyunk a lehetőségekre egymás országaiban, csakúgy, ahogy lehetőségeket kínálunk világ minden más állampolgárának is.”
„Amiben biztos vagyok, hogy le fogjuk zárni a szabad mozgást. Ha előre tekintünk, hogy milyen szabályokat alkalmazzunk az EU-ból érkezőkre, meg kell néznünk, milyen szabályokat alkalmazunk az EU-n kívülről bevándorlókra, és meg fogjuk határozni az Egyesült Királyság számára megfelelő szabályokat. Eldöntjük, mi működőképes, hogyan lesz jó nekünk, a saját nemzeti érdekünk szerint.”
A Euronews cikkéből kiderül, hogy a kabinet által pénteken elfogadott tervet néhány napon belül egy hivatalos kormányzati dokumentumban is rögzítik.